Zjarr në fabrikën amerikane të prodhimit të dronëve në Riga

Zjarr në fabrikën amerikane të prodhimit të dronëve

Një zjarr shpërtheu pasditen e sotme në një fabrikë dronësh ushtarake që i përket grupit amerikan Edge Autonomy, në periferi të kryeqytetit të Letonisë Riga, zbuloi një gazetar i AFP.

“Një zjarr me rrezikshmëri të lartë ka shpërthyer në ndërtesën e prodhimit, duke shkaktuar tym, i cili mund të jetë i dëmshëm për shëndetin", thanë autoritetet zjarrfikëse në një postim në Twitter.

Në faqen e internetit të grupit Edge Autonomy në Riga thuhet se kjo fabrikë prodhon dronë ushtarake që eksportohen në vendet e NATO-s si dhe për ushtrinë ukrainase.

Riga është gjithashtu selia e grupit amerikan në Evropë.

Me bazë në San Luis Obispo, Kaliforni, Edge Autonomy është e specializuar në sistemet autonome, teknologjitë e përparuara optike dhe zgjidhjet e energjisë.

zjarr letoni

EMISIONET