Vriten dy britanikë në Ukrainë, po tentonin evakuimin humanitar nga Soledar

Vriten dy britanikë në Ukrainë, po tentonin evakuimin humanitar

Dy shtetas britanikë u vranë ndërsa po tentonin një “evakuim humanitar” nga qyteti ukrainas Soledar, thuhet në një deklaratë të familjes.

Chris Parry, 28 vjeç dhe Andrew Bagshaw, 48 vjeç, u raportuan të zhdukur më 7 janar mes luftimeve të ashpra midis forcave ukrainase dhe ruse.

Një deklaratë e lëshuar në emër të familjes së zotit Parry tha: “Vendosmëria e tij vetëmohuese për të ndihmuar të moshuarit, të rinjtë dhe të pafavorizuarit atje na ka bërë ne dhe familjen e tij më të madhe jashtëzakonisht krenarë”.

“Nuk e imagjinonim kurrë se do t’i thoshim lamtumirë Chris-it kur ai kishte një jetë kaq të plotë përpara tij. Ai ishte një djalë i kujdesshëm, vëlla fantastik, një mik më i mirë për kaq shumë njerëz dhe një partner i dashur për Olgën.

Ai e gjeti veten të tërhequr nga Ukraina në mars në orën e saj më të errët në fillimin e pushtimit rus dhe ndihmoi ata që kishin më shumë nevojë, duke shpëtuar mbi 400 jetë, plus shumë kafshë të braktisura.

Është e pamundur të thuhet me fjalë se sa shumë do të mungojë, por ai do të jetë përgjithmonë në zemrat tona”.

Në fillim të këtij muaji, grupi rus Wagner tha se forcat e tij kishin gjetur trupin e një prej punonjësve.

Zoti Parry kishte folur më herët për Sky News për kohën e tij duke evakuuar njerëzit pranë vijës së frontit, shpesh në kushte të tmerrshme ndërsa artileria ruse bombardonte pozicionet ukrainase.

Me origjinë nga Cornwall, ai kishte punuar si trajner vrapimi në Cheltenham kur Rusia pushtoi më 24 shkurt të vitit të kaluar.

Ai i tha Sky News se e dinte se duhej të shkonte dhe të ndihmonte.

Veprimet e tij të guximshme në vijën e frontit e panë atë të evakuonte banorët nga qyteti i rrethuar i Severodonetsk përpara se të binte në qershor dhe më vonë të vepronte në lindje të Lyman.

Duke folur tre ditë para se të zhdukej, zoti Parry tha se duhej të zgjidhte midis lëvizjes më këmbë dhe të ishte i ngadalshëm, por më pak i dukshëm, ose të shkonte me makinë dhe të ishte i shpejtë, por rrezikonte të dallohej nga dronët në rrugën e tij në Bakhmut për të ofruar ndihmë.

“Me makinë, je më shumë objektiv, por mund të fluturosh në destinacion për dy minuta dhe të kthehesh në dy minuta. Shpresojmë që ju mund ta bëni atë mjaft shpejt në mënyrë që dronët të mos ju dallojnë dhe më pas mund ta parkoni atë në një ndërtesë dhe të fshiheni. Por, po, shumë vullnetarë nuk do të shkojnë më, por ka njerëz që duan të dalin jashtë, kështu që unë jam i gatshëm të shkoj”.

EMISIONET