Vranë gabimisht 38-vjeçarin për ndezjen e zjarreve në pyll, dënohen me vdekje 49 persona në Algjeri

Vranë gabimisht 38-vjeçarin për ndezjen e zjarreve në

49 persona janë dënuar me vdekje në Algjeri pasi një burrë u linçua për vdekje nga një turmë që e kishte akuzuar në mënyrë të rreme për ndezjen e zjarreve.

Vitin e kaluar Algjeria u godit nga një seri zjarresh shkatërruese, me të paktën 90 njerëz të vdekur në incidentet e tmerrshme.

Djamel Ben Ismail, 38 vjeç, udhëtoi në zonë për të ndihmuar në luftimin e zjarreve, duke postuar në Twitter se ai do të nisej për t'u “dhënë dorën miqve” në rajonin Kabylie të Algjerisë, i cili ndodhet në lindje të kryeqytetit Algjer.

Rajoni Kabylie kishte qenë pjesa më e goditur e vendit nga zjarret shkatërruese dhe ai donte të ndihmonte.

Megjithatë, pak pasi mbërriti për të ndihmuar në përballimin e serisë së flakëve, ai filloi të përballej me akuzat se po ndizte zjarre.

Më 11 gusht 2021 u publikuan pamjet që dyshohet se tregonin Ben Ismailin duke u sulmuar, torturuar dhe djegur, me vëllain e tij që u kërkonte njerëzve ta fshinin.

Sipas Associated Press, 49 personat që janë dënuar me vdekje dhe ka të ngjarë të vuajnë dënimin me burgim të përjetshëm, pasi Algjeria nuk ka kryer një dënim me vdekje që nga viti 1993.

Përveç 49 personave të dënuar me vdekje, 28 të tjerëve iu dhanë dënime me burg nga dy deri në 12 vjet pas hekurave.

Mbi 100 të dyshuar u gjykuan në gjyqin për vdekjen e 38-vjeçarit dhe pjesa dërrmuese e tyre u shpallën fajtorë.

Ben Ismail kishte mbërritur në fshatin Larbaa Nath Irathen dhe ishte akuzuar për ndezjen e zjarreve, thuhet se nuk ishte anëtar i komunitetit lokal.

Ai kishte qenë brenda një stacioni policie ku po mbrohej përpara se të tërhiqej zvarrë jashtë dhe ta vritej, ku më pas i është djegur trupi.

Shkaku i vërtetë i zjarreve kishte qenë kushtet e thata dhe nxehtësia e fortë, megjithëse autoritetet kishin pretenduar gjithashtu se disa 'kriminelë' ishin përgjegjës.

EMISIONET