Ylli kanadez i popit Kris Wu dënohet me 13 vjet burg për përdhunim në Kinë

Ylli kanadez i popit Kris Wu dënohet me 13 vjet burg për

Një gjykatë e Pekinit ka dënuar yllin kanadez të popit me origjinë kineze Kris Wu me 13 vjet burg pasi e shpalli fajtor për krime përfshirë përdhunimin, pak më shumë se një vit pas arrestimit të tij në Kinë , ku ai lindi dhe ndërtoi një karrierë fitimprurëse.

Gjykata në rrethin Chaoyang tha se hetimet treguan se nga nëntori deri në dhjetor 2020, Wu, i njohur gjithashtu si Wu Yifan, përdhunoi tre gra.

“Wu Yifan përfitoi nga tre gra të dehura … në shtëpinë e tij”, tha gjykata në llogarinë e saj zyrtare në WeChat.

Një ish-anëtar i grupit K-pop Exo, superylli u kthye në Kinë në vitin 2014 për të ndjekur një karrierë solo.

Wu u arrestua në Pekin më 31 korrik 2021 pasi një studente 18-vjeçare kineze e akuzoi publikisht se e kishte shtyrë atë dhe vajza të tjera, disa të moshës nën 18 vjeç, të bënin seks me të.

Në atë kohë, studentja tha për mediat se Wu e kishte joshur atë të bënte seks kur ishte 17 vjeç.

Gjykata gjithashtu e shpalli atë fajtor për krimin e grumbullimit të një turme për t'u përfshirë në shthurje seksuale në korrik 2018, tha ajo.

Ambasada kanadeze në Pekin nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese të Reuters për koment, megjithëse media shtetërore tha se zyrtarët e saj kishin marrë pjesë në dënimin.

Wu u urdhërua gjithashtu të paguante 600 milion juanë (69 milion £) për fshehjen e të ardhurave personale dhe shkelje të tjera të lidhura me taksat, tha byroja e taksave.

Wu shmangu 95 milionë juanë tatimi nga viti 2019 deri në vitin 2020 duke fshehur të ardhurat personale përmes ndërmarrjeve vendase dhe të huaja të lidhura, dhe pagoi taksat prej 84 milionë juanë, thanë autoritetet.

Në kohën e ndalimit të tij, Wu ishte ambasador i 15 markave, duke përfshirë Bulgari, Lancôme, Louis Vuitton dhe Porsche, të cilat i ndërprenë menjëherë lidhjet me të.

Gjykata tha se Wu do të dëbohej, megjithëse avokatët në Kinë kanë thënë se deportime të tilla zakonisht ndodhin pas përfundimit të dënimit.

EMISIONET