Stoltenberg: Putin dëshiron të përdorë dimrin si armë

Stoltenberg: Putin dëshiron të përdorë dimrin si armë

"Vladimir Putin dëshiron të përdorë dimrin si armë dhe ne duhet të përgatitemi për sulme të reja, prandaj i dhamë Ukrainës sisteme shtesë të mbrojtjes ajrore dhe pres mesazhin këtu në Bukuresht nga ministrat e jashtëm, jo vetëm për të rritur furnizimet e këtyre sistemeve, por edhe të pjesëve të këmbimit dhe operacioneve të trajnimit”.

Kështu deklaroi Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në Bukuresht, në prag të takimit të jashtëm.

Ukraina po përgatitet për një tjetër sulm me raketa masive këtë javë, por në mes të këtyre sulmeve të mëdha që synojnë rrjetin elektrik, rusët po bombardojnë në mënyrë sporadike qytete pa asnjë qëllim të dukshëm strategjik përveçse të shkaktojnë viktima.

Luftimet rreth qytetit kyç të Ukrainës lindore, Bakhmut, kanë rënë në një rrëmujë të përgjakshme me qindra të vdekur dhe të plagosur raportohet çdo ditë.

Forcat ruse vazhdojnë të bombardojnë infrastrukturën e banimit dhe banesat në qytetin Kherson të çliruar së fundmi, sipas ushtrisë së Ukrainës.

EMISIONET