Skandali “Partygate”/ Boris Johnson jep dorëheqjen edhe si deputet, ja çfarë paralajmëron

Skandali “Partygate”/ Boris Johnson jep dorëheqjen edhe si

Boris Johnson, ish-kryeministri i Britanisë,  jep dorëheqjen si deputet. Ai ka akuzuar hetimin në lidhje me skandalin Partygate si një përpjekje për ta përzënë nga politika.

“Ata ende nuk kanë prodhuar asnjë copë provë që unë me vetëdije ose pamaturi mashtrova Dhomën e Komunëve”, tha ai.

Ai tha se ishte “i hutuar dhe i tmerruar” pasi mori një letër nga komiteti, i cili po heton skandalin.

Johnson tha se letra e bëri të qartë, se ata ishin të vendosur të përdornin procedurat kundër tij për ta larguar nga Parlamenti britanik.

“Sot i kam shkruar shoqatës sime në Uxbridge dhe South Ruislip për të thënë se po tërhiqem menjëherë dhe do të nxis zgjedhje të menjëhershme. Më vjen shumë keq që largohem nga zona ime e mrekullueshme. Ka qenë një nder i madh t’u shërbeja atyre”, tha ai.

EMISIONET