Putin paralajmëron NATO-n: Merrni parasysh koston para sulmeve ndaj Rusisë

Putin paralajmëron NATO-n: Merrni parasysh koston para sulmeve ndaj

Presidenti rus Vladimir Putin paralajmëroi disa vende anëtare të NATO-s që të kuptojnë implikimet e sugjerimeve të tyre në lidhje me lejimin e Kievit për të nisur sulme në territorin rus.

“Këta përfaqësues të vendeve të NATO-s, veçanërisht në Evropë, veçanërisht në vendet e vogla, duhet të jenë të vetëdijshëm se me çfarë luajnë. Duhet të kujtojnë se zakonisht ky është një shtet me një territor të vogël dhe një popullsi shumë të dendur. Ky është një faktor. Ata duhet të kenë parasysh përpara se të godasin thellë në territorin rus”, tha Putin gjatë një konference për shtyp pas vizitës së tij në Uzbekistan.

Në fjalën e tij, presidenti rus theksoi se Moska po i vëzhgon nga afër vërejtjet e tilla. Putini iu drejtua më tej komenteve të Sekretarit të Përgjithshëm të NATO-s, Jens Stoltenberg në lidhje me sulmet e mundshme, duke deklaruar se Stoltenberg duhet të njohë rolin e domosdoshëm të zbulimit me bazë hapësinore për vendosjen e armëve me precizion të lartë me rreze të gjatë.

Vladimir Putin i lidhi humbjet e përjetuara nga personeli ushtarak perëndimor në Ukrainë me deklaratën e bërë nga kreu i NATO-s se disa shtete perëndimore do ta lejonin Ukrainën të përdorte armët që kishin furnizuar për të nisur një sulm të thellë në Rusi.

“Për sa i përket pyetjes për armët me precizion të lartë: kush ndihmon në funksionimin dhe mirëmbajtjen e këtyre armëve? Instruktorët që pretendojnë se janë mercenarë… Ata janë të pranishëm dhe po pësojnë humbje. Ndoshta kjo deklaratë tregon se po bëhet më e vështirë për ta të fshihen. kjo”, u tha Putin gazetarëve.

Presidenti deklaroi se Rusia dinte për instruktorët ushtarakë perëndimorë që punonin në Ukrainë nën pretendimin se ishin mercenarë të huaj.

“Ne e dimë mirë faktin. Nuk është lajm. Ushtria ukrainase thotë se ato [forcat perëndimore] mund të mbërrijnë në Ukrainë por ata kanë qenë të pranishëm atje për një kohë të gjatë. Ne dëgjojmë njerëz që flasin në radio në anglisht, frëngjisht dhe ne e dimë që ata janë atje”, tha ai.

Putin lëshoi ​​një paralajmërim, duke thënë se sapo ushtria e rregullt polake të hynte në Ukrainë, ata nuk do të largoheshin kurrë.

“Nëse forcat e armatosura të vendeve evropiane do të vinin përkrah polakëve, ata do të largoheshin, ndërsa polakët nuk do të largoheshin kurrë… Është një gjë e qartë. Të paktën për mua,” tha presidenti në një konferencë për shtyp.

EMISIONET