Polonia do të dërgojë në Ukrainë 60 tanke të tjera përveç Leopardëve

Polonia do të dërgojë në Ukrainë 60 tanke të tjera

Polonia do të dërgojë 60 tanke shtesë në Ukrainë, në krye të 14 tankeve Leopard 2 të prodhimit gjerman që ka premtuar tashmë, tha kryeministri polak Mateusz Morawiecki në një intervistë në televizionin kanadez të enjten.

Varshava, e cila është rreshtuar si një nga aleatët më të vendosur të Kievit, e ka shtyrë fort Gjermaninë të dërgojë Leopard 2 në Ukrainë dhe të lejojë gjithashtu vendet e tjera ta bëjnë këtë, një kërkesë për të cilën Berlini ra dakord të mërkurën.

"Polonia dërgoi për herë të parë 250 tanke gjysmë viti më parë ose edhe më shumë atëherë"tha ai.

Në prill të vitit të kaluar, dy muaj pasi Rusia pushtoi Ukrainën, Polonia tha se kishte dërguar automjete të blinduara që Kievi të zmbrapste ofensivën ruse.

“Për momentin, ne jemi gati të dërgojmë 60 tanke tona të modernizuara, 30 prej tyre të tipit PT-91. Dhe përtej kësaj, 14 tanke Leopard 2 që ne i zotërojmë”.

PT-91 është një tank kryesor luftarak i prodhimit polak që hyri në shërbim në vitet 1990. Ai u zhvillua nga seria T-72 e epokës sovjetike.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e falenderoi Poloninë përmes Twitter për vendimin për furnizimin e tankeve shtesë.

 "Së bashku do të fitojmë!”, ka shkruar ai.

Kanadaja njoftoi të enjten se do të dërgojë katër tanke kryesore luftarake Leopard 2 në Ukrainë.

Norvegjia ka thënë gjithashtu se do të dërgojë Leopardë, ndërsa Spanja ka thënë se është e hapur për t'i ofruar ato.

Ukraina ka thënë se i duhen qindra leopardë për të dëbuar ushtrinë ruse nga territori ukrainas.

Sot, zëvendësministri polak i mbrojtjes i tha rrjetit privat radiofonik RMF FM se do të duhen rreth tre muaj që tanket Leopard të mbërrijnë në Ukrainë.

lufta ne ukraine tanket leopard tanke polonia

EMISIONET