Kina akuzon Britaninë, SHBA-në dhe Australinë: Po vazhdojnë rrugën e rrezikshme me nëndetëset bërthamore

Kina akuzon Britaninë, SHBA-në dhe Australinë: Po vazhdojnë

Kina ka akuzar SHBA-në, Britaninë e Madhe dhe Australinë për paktin e tyre për të krijuar nëndetëse të reja me energji bërthamore, duke thënë se ata “kanë shkuar më tej në një rrugë të rrezikshme”.

Kjo pason takimin e kryeministrit Rishi Sunak me Presidentin e SHBA Joe Biden dhe kryeministrin australian Anthony Albanese në San Diego për të shpallur fazën tjetër të planit të partneritetit Aukus.

Plani do të dërgojë nëndetëse me energji bërthamore në Australi, ndërsa ajo kërkon të kundërshtojë aktivitetet kineze në Oqeanin Paqësor.

Ministria e Jashtme e Kinës tha se të tre vendet kishin “shpërfillur” shqetësimet e komunitetit ndërkombëtar.

Zëdhënësi Wang Wenbin i bëri komentet në një konferencë të rregullt lajmesh kur u pyet për marrëveshjen.

Ai shtoi se Kina dhe SHBA po mbanin komunikimet e nevojshme: “Ne besojmë se vlera dhe rëndësia e komunikimit është të përmirësojë mirëkuptimin, të menaxhojë dallimet, jo për hir të komunikimit.”

Të tre vendet kanë këmbëngulur se pakti nuk rrit rrezikun e përhapjes bërthamore. Anijet do të mbajnë armë konvencionale dhe reaktorët bërthamorë do të mbyllen.

EMISIONET