Kapen rreth 3 ton kokainë në portin italian të Gioia Tauro

Kapen rreth 3 ton kokainë në portin italian të Gioia Tauro

Sekuestrohet sasi rekord kokaine në portin e Gioia Tauro. Financuesit e komandës provinciale të Reggio Calabria dhe zyrtarët e zyrës doganore gjetën dy ton e 734 kilogramë kokainë të pastër në dy kontejnerë që vinin nga Guayaquil, në Ekuador, me destinacion Armeninë, nëpërmjet portit të Batumi, në Gjeorgji.

Ajo ishte e vendosur në kontejnerë, e vendosur në frigorifer dhe mbi 12 metra e gjatë dhe e fshehur në një ngarkesë frutash të përbërë nga 78 ton banane.

Ajo ishte e vendosur në kontejnerë, në frigorifer dhe mbi 12 metra e gjatë, e fshehur në një ngarkesë frutash të përbërë nga 78 ton banane.

Operacioni që çoi në sekuestrimin e gati tre tonëve kokainë, me qëllim luftimin e trafikut ndërkombëtar të drogës, u krye me koordinimin dhe drejtimin e Drejtorisë Antimafia të Qarkut Reggio Calabria.

Kokaina u identifikua pas operacioneve të gjata dhe komplekse të kërkimit, me ndihmën e skanerëve të sofistikuar të furnizuar nga Dogana dhe njësitë e qenve të Guardia di Finanza, me qenin nuhatës të drogës Joel.

“Lënda narkotike e sekuestruar, e cilësisë jashtëzakonisht të pastër dhe në gjendje perfekte, do t’i kishte sjellë trafikantëve të ardhura mbi 800 milionë euro”.

“Gjithashtu duke marrë parasysh sasinë e madhe të drogës, thuhet në një njoftim për shtyp, për operacionet e transportit dhe asgjësimit të mëpasshëm janë punësuar mbi 30 ushtarë të specializuar të Policisë së Financës, të cilët janë kujdesur për pajisjen e sigurisë. Në ditët para operacionit, aktivitetet komplekse dhe të artikuluara të analizës së rrezikut dhe gjetjet faktike mbi mijëra kontejnerë nga Amerika e Jugut i kishin lejuar ushtarët e Guardia di Finanza dhe zyrtarët e doganave të identifikonin ngarkesa të tjera kokaine për një total prej 600 kilogramësh."

Droga, në këto raste, ishte fshehur në gjashtë kontejnerë në mënyra gjithmonë të ndryshme: midis mallit, në funde false ose në zgavrat e jashtme të kutive.

Të gjithë kontejnerët transportuan fruta ekzotike nga Ekuadori dhe, përmes Gioia Tauro, duhet të kishin arritur në porte të ndryshme, si në Itali ashtu edhe jashtë saj, veçanërisht në Kroaci, Greqi dhe Gjeorgji përsëri.

Metodat e fshehjes së drogës shpesh rezultojnë të jenë të ndryshme dhe gjithnjë në zhvillim, duke i detyruar hetuesit të perfeksionojnë herë pas here metodologjitë e funksionimit.

Në portin e Gioia Tauro, nga janari i 2021 deri më sot janë sekuestruar rreth 37 ton kokainë.

itali trafik kokaine

EMISIONET