"Habit" kreu i mercenarëve Wanger: Putini të ndalë operacionin ushtarak në Ukrainë

"Habit" kreu i mercenarëve Wanger: Putini të ndalë

Kreu i grupit të mercenarëve Wagner, Yevgeny Prigozhin ka habitur me deklaratën e tij të fundit në lidhje me luftën në Ukrainë.

Prigozhin i ka bërë thirrje presidentit rus, Vladimir Putin që të ndërpresë luftën në Ukrainë dhe të fokusohet në konsolidimin e pranisë ruse në zonat e pushtuara.

Mesazhi i tij, i shpërndarë nga zyra e tij e shtypit në Telegram dhe i rilançuar nga Ukrainska Pravda, “kuzhinieri i Putinit”, siç është quajtur me nofkë, shpjegon se “kundërofensiva e radhës ukrainase ka më shumë gjasa të ketë sukses sesa të dështojë”. Rrjedhimisht, shkruan Prigozhin, “për autoritetet dhe për të gjithë shoqërinë, është e nevojshme t’i jepet një formë fundi kurajoz operacionit ushtarak special”.

“Opsioni ideal është të shpallë fundin e operacionit special ushtarak dhe të informojë të gjithë se Rusia i ka arritur objektivat e saj”, tha kreu i Wagner.

vladimir putin putin wanger

EMISIONET