Fermerët indianë përleshen me policinë ndërsa protestat përshkallëzohen

Fermerët indianë përleshen me policinë ndërsa protestat

Disa fermerë dhe policë u plagosën gjatë përleshjeve në shtetin verior indian të Haryana, thanë zyrtarët.

Përleshjet shpërthyen në distriktin Hisar të shtetit pasi policia u kundërpërgjigj me shkopinj dhe hodhi gaz lotsjellës për të shpërndarë fermerët që po shkonin për t’u bashkuar me mijëra të tjerë që ishin mbledhur atje duke pritur për të marshuar drejt kryeqytetit kombëtar Delhi.

Raportet thanë se policia arrestoi disa drejtues fermerësh gjatë përleshjeve.

Mijëra fermerë me traktorët e tyre u nisën në marshimin në Delhi më 13 shkurt, duke kërkuar përmbushjen e kërkesës së tyre, duke përfshirë Çmimin Minimal të Mbështetjes (MSP) për një sërë kulturash bujqësore.

Marshimi që filloi nga Punjab u ndal në kufirin e Haryanës fqinje, ku policia kishte barrikaduar rrugët dhe u vendosën kontigjente të mëdha policore dhe paraushtarake.

Forcat qeveritare hodhën gaz lotsjellës për të shtyrë fermerët në marshim dhe dështuan marshimin e tyre në kufirin Shambhu pranë rrethit Ambala në Haryana, rreth 200 km nga Delhi.

Shumë fermerë u lënduan gjatë përpjekjeve të tyre të pasuksesshme për të sfiduar kufizimet dhe për të vazhduar drejt Delhi. Të mërkurën, një fermer i ri u vra në një përpjekje të tillë.

Deri më tani, pesë raunde bisedimesh mes fermerëve dhe ministrave të qeverisë nuk kanë dhënë asnjë rezultat. Oferta e qeverisë për të blerë misër dhe pambuk nga fermerët në MSP për pesë vitet e ardhshme u refuzua nga fermerët.

Thirrja për marshimin në Delhi u bë nga sindikatat e fermerëve për të rritur presionin ndaj qeverisë federale për të përmbushur kërkesat e tyre.

Rreth 200 organizata fermere janë pjesë e planit të protestës.

EMISIONET