Eurodeputeti gjerman u shqetësuar për ‘ftohjen’ Macron-Scholz: Gjërat nuk po funksionojnë

Eurodeputeti gjerman u shqetësuar për ‘ftohjen’

Eurodeputeti David McAllister, partia Kristian Demokrate e të cilit është pjesë e opozitës në Gjermani, rrëfeu për “The Guardian” frikën e tij nga mungesa e kontaktit midis Olaf Scholz dhe Emmanuel Macron.

Ndërsa marrëdhëniet midis Francës dhe Gjermanisë tensionohen, vendimet kryesore të Bashkimit Evropian po preken, tha David McAllister, kryetar i komitetit të marrëdhënieve të jashtme të Parlamentit Evropian dhe një figurë kyçe në partinë Demokristiane, gjatë një interviste ekskluzive me “The Guardian” të hënën më 2 tetor.

Që nga zgjedhjet e fundit në Gjermani në 2021, partia e qendrës së djathtë e David McAllister, e udhëhequr më parë nga zonja Merkel, tani është pjesë e opozitës ndaj koalicionit të udhëhequr nga socialdemokratët e qendrës së majtë të Olaf Scholz, të Gjelbrit dhe demokratët e lirë neoliberalë.

Deputeti thotë se është i shqetësuar për mungesën e kontaktit midis kancelarit, Olaf Scholz dhe presidentit francez, Emmanuel Macron, për të cilin ai beson se rrezikon të çojë në vonesa në vendimet kyçe në lidhje me tanket e betejës dhe avionët luftarakë, si dhe një marrëveshje të ardhshme tregtare me Amerikën Latine. Nëse marrëdhënia franko-gjermane nuk është “e gjitha në Evropë”, pa bashkëpunimin mes dy vendeve “gjërat nuk funksionojnë”.

“Mungesa e jashtëzakonshme e koordinimit”

“Për momentin, ne shohim një mungesë të jashtëzakonshme të koordinimit të brendshëm midis Parisit dhe Berlinit. Dhe kjo nuk është një shenjë e mirë”, tha David McAllister. Ai përmend në veçanti luftën për të marrë vendime për tanket e betejës evropiane të gjeneratës së re, thelbësore në kontekstin aktual të luftës në Ukrainë dhe forcimin e mbrojtjes evropiane.

Projektet e tjera në vazhdim po vuajnë nga këto tensione. “Ne nuk po shohim ndonjë përparim në planin e së ardhmes,” tha ai, duke ankuar gjithashtu për mungesën e përparimit në një marrëveshje tregtare me vendet e Amerikës Latine.

Parisi dhe Berlini duhet të arrijnë një marrëveshje

“Në fund të fundit, Parisi dhe Berlini duhet të bien dakord për t’i bërë gjërat më të lehta… dhe këtu unë kritikoj qeverinë gjermane. Nuk mendoj se kemi parë ndonjëherë një bashkëpunim kaq të dobët mes Parisit dhe Berlinit siç po shohim tani”, shtoi ai.

Duke cituar një fjalim të mbajtur në gusht në Pragë nga lideri gjerman, deputeti shprehu keqardhjen që Franca nuk u mor parasysh: “Imagjinoni: ai foli për 45 minuta për të ardhmen e Evropës, veçanërisht mbrojtjen dhe sigurinë, dhe nuk përmendi Francën. Me kë do të organizoni mbrojtjen dhe sigurinë tuaj evropiane nëse jo me Francën? Franca është forca kryesore ushtarake në Evropë dhe britanikët na kanë lënë”.

Gushtin e kaluar, një takim midis Ministrit të Forcave të Armatosura Sébastien Lecornu dhe homologut të tij gjerman Boris Pistorius dha një paraqitje të shkurtër të objektivave të ndryshëm për sa i përket mbrojtjes, pavarësisht dëshirës së dy ministrave për të parë projektin e tankeve të MGCS-së së ardhshme (Main Ground Sistemi i Kontrollit) me sukses.

EMISIONET