Erdogan bën thirrje për përpjekje globale për të luftuar terrorin e PKK

Erdogan bën thirrje për përpjekje globale për të

Turqia pret ‘hapa konkretë’ nga vendet mike kundër terrorizmit, tha presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan.

“Ne duam të shohim hapa konkretë nga miqtë tanë së bashku me dënimin. Duhet të dihet se deklaratat që na qetësojnë dhe dënojnë terrorizmin nuk do të jenë balsam për plagët tona,” tha ai në ceremoninë e hapjes së qendrës së trajnimit të Këshillit të Shtetit.

Duke kujtuar se Turqia ka “sakrifikuar” mijëra njerëz për terrorizmin, Erdogan tha: “Ne me të vërtetë nuk mund ta kuptojmë qëndrimin tolerant të treguar ndaj vrasësve gjakatarë”.

“Ne nuk mund t’i shpjegojmë vetes apo kombit tonë mungesën e ndonjë veprimi kundër liderëve terroristë pavarësisht dosjeve plot me prova,” tha ai.

Të dielën, një kamikaz hodhi veten në erë jashtë ndërtesës së Ministrisë së Brendshme në kryeqytetin turk, ndërsa një tjetër terrorist u vra nga forcat e sigurisë në hyrje. Dy policë kanë pësuar lëndime të lehta nga sulmi.

Ministria e Brendshme turke konfirmoi lidhjet e sulmuesve me grupin terrorist PKK.

Në fushatën e saj terroriste më shumë se 35-vjeçare kundër Turqisë , PKK e listuar si një organizatë terroriste nga Turqia, SHBA dhe BE ka qenë përgjegjëse për vdekjen e mbi 40,000 njerëzve, duke përfshirë gra, fëmijë dhe foshnja.

EMISIONET