BE sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmit në Izrael

BE sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmit në Izrael

BE mund të vendosë sanksione të reja ndaj Iranit pas sulmit të drejtpërdrejtë të Teheranit ndaj Izraelit, thanë sot në mbrëmje diplomatët pas bisedimeve.

Çështja ka të ngjarë të diskutohet këtë të martë gjatë një video-konference të ministrave të Jashtëm të thirrur nga kryediplomati i bllokut, Josep Borrell.

Takimi vjen pasi Irani sulmoi drejtpërdrejt Izraelin të shtunën, për herë të parë në historinë e Republikës Islamike, si një hakmarrje për vrasjen e oficerëve të lartë iranianë në Siri në fillim të muajit.

Masat e reja ndëshkuese mund të vendosen përmes një regjimi sanksionesh të vendosura pasi Irani filloi të mbështesë luftën ruse kundër Ukrainës duke furnizuar Moskën me drone.

Masat ndaluan eksportin e komponentëve të përdorur për ndërtimin dhe prodhimin e mjeteve ajrore pa pilot në Iran.

Megjithatë, diplomatët thanë se rreziku i përshkallëzimit të konfliktit mund të kundërshtojë sanksionet e reja të rrepta.

Borrell kërkon të vazhdojë përpjekjet për të bindur Iranin që të respektojë marrëveshjen për të kufizuar programin e tij bërthamor, në një përpjekje për të parandaluar Iranin nga ndërtimi i një bombe bërthamore

Video-konferenca e thirrur për shkak të sulmit iranian ndaj Izraelit, ka për qëllim të diskutojë përpjekjet e BE-së për të shmangur përshkallëzimin e konfliktit në rajon.

Ministrat ka të ngjarë të dënojnë sulmin iranian dhe të theksojnë mbështetjen e BE-së për sigurinë e Izraelit.

Gjithashtu ata do të bëjnë thirrje për vetëpërmbajtje dhe armëpushim të menjëhershëm humanitar në Rripin e Gazës.

EMISIONET