Alarm në rezidencën e kryeministrit britanik, makina përplaset me portat e godinës

Alarm në rezidencën e kryeministrit britanik, makina përplaset me

Një person është arrestuar pasi një makinë është drejtuar në portat e Downing Street në Londër, rezidenca zyrtare e kryeministrit të Mbretërisë së Bashkuar, tha policia të enjten.

Në videon e transmetuar nga BBC, një makinë e vogël argjendi mund të shihet duke vozitur me shpejtësi të ngadaltë nëpër Whitehall, rrugë kryesore që kalon fundin e Downing Street, direkt në portat prej hekuri të farkëtuar që pengojnë hyrjen e publikut në zemër të qeverisë së Mbretërisë së Bashkuar.

Kryeministri britanik Rishi Sunak ishte në Downing Street në kohën e incidentit të enjten, por që atëherë është larguar për një vizitë të planifikuar, raportoi BBC.

Policia e armatosur e ndaloi burrin me dyshimin për dëmtim kriminal dhe drejtim të rrezikshëm pas incidentit, tha Policia Metropolitane. Nuk pati raportime për të lënduar.

Downing Street është shumë i mbrojtur. Rruga, e cila dikur ishte hapur plotësisht për publikun, ka qenë e mbyllur për automjetet që nga vitet 1970 dhe portat aktuale të sigurisë datojnë nga vitet 1980. Siguria u forcua më tej pas një sulmi me mortaja nga Ushtria Republikane Irlandeze (IRA) në 1991.

Qasja tani u lejohet vetëm vizitorëve të autorizuar dhe pasagjerëve parlamentar. Vizitorët duhet të kalojnë nëpër dy pika kontrolli, duke përfshirë sigurinë e stilit të linjës ajrore, të mbikëqyrura nga oficerë të armatosur. Dera e famshme e zezë e Downing Street 10, hyrja në zyrën zyrtare të kryeministrit është më poshtë rrugës nga portat e sigurisë.

EMISIONET