Vranësira dhe kthjellime, parashikimi i motit për ditën e sotme

Vranësira dhe kthjellime, parashikimi i motit për ditën e sotme

Ditën ne Shtune vendi ynë ndikohet nga kushte atmosferike relativisht të qëndrueshme si rezultat I masave ajrore të lagështa me origjinë jugore.

Moti parashikohet me kthjellime në pjesën e parë të ditës si dhe alternime vranësirash të cilat vijnë në shtim pas mesditës.
Reshjet do të jenë të dobta në veriperëndim ndërsa pritet që intensiteti I tyre të shtohet në orët e vona të mbrëmjes.

Vlen për tu theksuar si problematik elementi erë që do të fryjë nga kuadrati i jugut me shpejtësi 2-10m/s, ndërsa në lugina dhe përgjatë vijës bregdetare era do të jetë në formën e Tufanit duke arritur shgpejtësi 15-23m/s, shoqëeruar me valëzimin në det të forcës 3-7ballë.

EMISIONET