HISTORIA E NJË MASHTRUESI/ Kush është Florian Gjergji, shkodrani që po kërkohet nga policia për mashtrime të biznesmenëve duke përdorur emrat e zyrtarëve të lartë

HISTORIA E NJË MASHTRUESI/ Kush është Florian Gjergji, shkodrani

Policia e Tiranës njoftoi këtë të premte se ka arrestuar 4 persona dhe dy të tjerë janë shpallur në kërkim si pjesë e një grupi kriminal që përfitonin shumë të mëdha parash, nëpërmjet mashtrimit, duke u prezantuar si përfaqësues të një zyrtari shtetëror.

Konkretisht mësohet se shtetasit: Xhonatan Xhaferri, Leonard Xhika, Petro Ferzaj, Mikel Panxhi janë ndaluar.

Ndërsa në kërkim u shpallën Xhensil Qefa dhe Florian Gjergji, i cili rezulton se është dhe personi që organizon skemen e zhvatjes.

Por kush është Florian Gjergji?

HISTORIA E NJË MASHTRUESI/ Kush është Florian Gjergji, shkodrani

Personi që shihni në foto, quhet Florian Gjergji, i cili konsiderohet nga policia e Tiranës si njeriu që ka organizuar në shumë raste skemën e mashtrimit duke u prezantuar përmes emrave të zyrtarëve të lartë, si Edi Rama, Erjon Veliaj dhe jo vetëm.

Në Maj të këtij viti “Ora News” raportoi se prej muajit janar 2023 gjykata e Tiranës ka caktuar masën e sigurisë “arrest në burg” në mungesë dhe prej 5 muaj ai nuk është mundur të kapet nga policia e kryeqytetit.

Gjergji, gjatë kësaj kohe është bërë protagonist dhe i dy rasteve të tjera të mashtrimit me shuma të mëdha, raste këto që janë zbuluar nga policia, duke çuar në pranga njerëzit e afërt me të cilët Gjergji ka bashkëpunuar në momentin e tërheqjes së lekëve.

Rasti i fundit ishte i pak ditëve më parë, ku përmes një mesazhi telefonik i mbëritur në aplikacionin “Signal”, Florian Gjergji, për pak sa nuk ka futur në kurth biznesmenin e ndërtimit Alban Eftimi, person ky i lidhur ngushtësisht me kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erjon Veliaj dhe kryeministrin e vendit Edi Rama.

Tashmë prej më shumë se 5 muaj, policia dhe prokuroria e Tiranës, janë në ndjekje të të Florian Gjergjit, por s’kanë mundur ta arestojnë.

Përmes kësaj skeme mashtrimi përmes aplikacioneve telefonike nga Janari 2023 e deri më sot, katër biznesmenë janë tentuar të mashtrohen me shumë të mëdha financiare, duke përdorur emra të zyrtarëve të lartë si Erjon Veliaj dhe kryeministri Edi Rama.

Në 4 operacione të ndryshme të Njësisë “E” në Policinë e Shtetit për këto krime u arrestuan 11 persona, pjesa më e madhe e të cilëve kishin role dytësore në mashtrim.

Në operacionin e parë të koduar me emrin “Signal” ranë në pranga Jasmin Pepaj, Rezart Pepaj dhe Sherif Kadroviç. Tre të rinjtë shkodranë tentuan që përmes një mesazhi ku prezantoheshin me emrin “Edi” të mashtrojnë biznesmenin e ndërtimit Pëllumb Salillari duke i kërkuar 130 mijë euro.

HISTORIA E NJË MASHTRUESI/ Kush është Florian Gjergji, shkodrani

Tre ditë më vonë, policia prangosi 3 të dyshuar të tjerë, Erjon Likën, Edmir Jaçen dhe Gazmir Ismailajn, në operacionin “Subjekti”. Ata tentuan që t’i merrnin 13 mijë euro administratorit të një biznesi në Kamzë.

Më tej, më 13 shkurt në operacionin “Tentativa” u arrestuan Ergys Ahmetaj, Andi Basha dhe Gëzim Kusi, të cilët i kërkuan para pronarit të një kazinoje në Tiranë.

Në rastin e fundit, autorët i kërkuan 100 mijë euro biznesmenit R.G, të cilit në mënyrë mashtruese iu prezantuan në emër të kryebashkiakut të Tiranës. Policia gjurmoi personat që shkuan të marrin paratë dhe arrestoi babë e bir, Bedri e Albert Vodha, gjatë operacionit të koduar “Telegram”.

Sipas policisë, të katër episodet kanë të përbashkët mënyrën se si tentohet të kryhet mashtrimi, por i veçuar është operacioni “Signal”, ku u mashtrua Pëllumb Salillari, pasi autorët e tij nuk kanë asnjë lidhje me tri rastet e tjera.

Në hetimet e kryera nga Njësia “E” ka rezultuar se koka kryesore kriminale e mashtrimit në operacionet “Subjekti”, “Tentativa” dhe “Telegram”, është 39-vjeçari Florian Gjergji, i cili i ka shpëtuar arrestimit.

elton qyno florian gjergji

EMISIONET