Daily Mail: Kriminelët shqiptarë kanë marrë nën kontroll furnizimin me kokainë të Britanisë

Daily Mail: Kriminelët shqiptarë kanë marrë nën

Gangsterët shqiptarë kanë marrë pamëshirshëm kontrollin e furnizimit me kokainë në Amerikën e Jugut për të furnizuar rrugët e Britanisë me sasi rekord të drogës, zbulon sot një hetim i Daily Mail.

Tentakulat globale të mbretërve mafioz të etur për gjak nga Ballkani tani shtrihen nga 'shteti narko' Ekuadori në qytete dhe qyteza në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar, shkruan Daily Mail.

Detajet e zhvillimit të frikshëm zbulohen në hetimin tonë të ri dypjesësh në gjurmët e shkatërrimit të lënë nga kërkesa e pangopur e Britanisë për kokainë – e cila po nxit gjakderdhjen jashtë vendit.

Hetimi ynë dhe një dokumentar shoqërues për The Mail+ dhe MailOnline, "NARCOS SHQIPTAR: Plumbat, Gjakderdhja dhe Britania", nxjerrin në pah koston e vërtetë të epidemisë së kokainës në Mbretërinë e Bashkuar si këtu ashtu edhe në Ekuador - një vend i vogël dhe i varfër 6000 milje larg.

Tregu i kokainës në Mbretërinë e Bashkuar thuhet se vlen 2 miliardë £ me rreth 976,000 përdorues, ndërsa numri vjetor i vdekjeve të lidhura me kokainën është rritur shtatëfish në një dekadë, dhe tani është 840.

Hulumtimi i Agjencisë Kombëtare të Krimit ka treguar se grupet e krimit të organizuar nga shqiptarët kontrollojnë tregun e kokainës në të gjithë qytetin kryesor dhe zonat periferike të MB (me përjashtim të Merseyside, ku gangsterët vendas mbeten në krye).

Tani të njëjtët baronë droge kanë marrë një kontroll të hekurt në shpërndarjen e kokainës nga Ekuadori, ku ata janë përfshirë në një betejë të përgjakshme me kartelet lokale për epërsi në tregtinë fitimprurëse ndërkombëtare të kokainës.

Në pjesën e parë të hetimit tonë sot, ne ekspozojmë sesi zotërit shqiptarë të drogës tani kontrollojnë furnizimin me kokainë në vendpushimin popullor bregdetar të Brighton and Hove në bregun jugor të Britanisë, ku sipas një sondazhi një në pesë persona thuhet se ka marrë kokainë. substancës.

Sipas burimeve, një figurë misterioze e botës së krimit nga Shqipëria, e njohur vetëm me një iniciale, thuhet se është një nga organizatorët e krimit në krye të një rrjeti tregtarësh droge që furnizonin me kokainë profesionistët e klasës së mesme, udhëtarët dhe studentët.

Në fillim të kësaj jave doli se prodhimi global i kokainës ka arritur nivele rekord me rikthimin e kërkesës pas bllokimeve të Covid.

Një raport i ri nga Zyra e OKB-së për Drogën dhe Krimin tha se kultivimi i kokainës u rrit me 35 për qind midis 2020 dhe 2021 dhe tregjet më të mëdha ishin në Evropë dhe Amerikën e Veriut.

Daily Mail: Kriminelët shqiptarë kanë marrë nën

EMISIONET