Daily Mail artikull për jetën luksoze të kriminelëve shqiptarë në Britani: Modele, makina, shtëpi 600 mijë paund e Rolex

Daily Mail artikull për jetën luksoze të kriminelëve

Me modelet e tyre , shtëpitë 600,000 £ dhe Rolexet e veshura me diamantë, reperët shqiptarë sigurisht që duket se po bëjnë mirë për veten e tyre në Mbretërinë e Bashkuar – pavarësisht se nuk kanë arritur kurrë në krye të toplistave.

Interpretues si MGee dhe Lucii janë në mesin e dhjetëra artistëve të stërvitjes që grumbullojnë mijëra abonentë të Spotify dhe YouTube falë këngëve të tyre - të cilat shpesh promovojnë krimin me armë dhe drogën, ndërkohë që godasin institucionet e Britanisë.

Ajo vjen ndërsa bashkatdhetarët e tyre vazhdojnë të dominojnë tregun ndërkombëtar të kokainës, duke furnizuar rrugët e Britanisë me drogën e klasit A dhe duke përdorur dhunë ekstreme, përfshirë ekzekutimet, për t'u marrë me këdo që i pengon.

Në postimet e mediave sociale dhe videot muzikore, disa yje të repit duket se mbështesin stilin e jetës kriminale teksa tallen me policinë britanike, të cilës i quajnë 'derra', ndërkohë që mburren se zotërojnë automatikë Skorpion dhe ndajnë këshilla se si të thyejnë xhamat e makinave.

Ndërsa disa reperë këmbëngulin se nuk kanë lidhje me rrjetin kriminal, për të tjerët, linjat duken më të paqarta. Banda Hellbanianz, për shembull, ka shumë pushtet në rrugët e Londrës dhe ka shumë reperë në radhët e saj dhe shumë anëtarë në burg.

Grupi shkaktoi zemërim vitin e kaluar kur publikoi një video muzikore që tregonte automjete të blinduara të pajisura me mitralozë të rëndë që parakalonin rreth një banese në kryeqytet.

Anëtarë të bandës si Fabion 'Gucci' Kuci dhe Azem 'Ziro' Dajci 'Falcons' filmuan veten brenda qelive të burgut në Wormwood Scrubs teksa prisnin dënimin për vjedhje dhe postuan foto dhe pamje në Instagram dhe YouTube.

Prania e tyre në rrjetet sociale - duke përfshirë videot e rrepit - dyshohet të jetë pjesë e një fushate të përpunuar PR për të 'rekrutuar ushtarë' nga Shqipëria duke i tunduar ata me para të gatshme dhe makina luksoze.

Vitin e kaluar u zbulua se shumë nga të rinjtë shqiptarë që largohen për në Angli janë djem që besojnë në tregimet e trafikantëve se mund të pasurohen shpejt në Britani – dhe shumë e bëjnë këtë pa pëlqimin e prindërve të tyre.

Vetëm këtë javë, një histori në Instagram e postuar nga reperi Lucii - i cili kurrë nuk e ka zbuluar fytyrën e tij të vërtetë dhe nuk është pjesë e bandës Hellbanianz - tregoi shumë para të grumbulluara pranë dhjetëra iPhone-ve të vjetër të Apple.

Ai u pa gjithashtu në rrugët britanike në një makinë luksoze 4x4 me kolegun e tij artist Hek, teksa të dy reklamonin orët e tyre Rolex të zbukuruara me xhevahir.

Lucii, i cili vendos një sërë maskash të ngjashme me Satanin në videot e tij, ka 125,000 ndjekës në Instagram, të cilëve u poston foto të tij me femra të veshura me bikini dhe video duke drejtuar makina të shtrenjta.

EMISIONET