VIDEO/ E pabesueshme, roboti Tesla palos këmishat...

VIDEO/ E pabesueshme, roboti Tesla palos këmishat...

Një video e shpërndarë në platformën X nga shefi i Teslas, Elon Musk, ku roboti Optimus palos një këmishë, ka lënë pa fjalë njerëzit teksa pyesin se si e arriti këtë sukses.

Në videon e shkurtër të publikuar në rrjetet sociale, Tesla Optimus mund të shihet duke qëndruar pranë një tavoline duke palosur një këmishë të zezë pa ndihmën e askujt.

Shefi i Teslas ndau pamjet me mbishkrimin, “Optimus palos një këmishë”.

Tesla zbuloi për herë të parë robotin humanoid në vitin 2022, si pjesë e synimeve më të gjera të Muskut për të automatizuar të gjithë punën fizike njerëzore dhe për të shtuar proceset e prodhimit të kompanisë.

Kompania tha se ambicia e saj për robotin është të krijojë një “robot humanoid me qëllim të përgjithshëm, me dy pedale, autonom, i aftë për të kryer detyra të pasigurta, të përsëritura ose të mërzitshme”.

Sipas një biografie të multimiliarderit të publikuar vitin e kaluar, Musk u tha punonjësve se roboti Optimus ishte çelësi për transformimin e kompanisë së automjeteve elektrike në një kompani prej 10 trilion dollarësh.

Megjithatë, rreth 30 minuta pasi ndau videon e fundit, shefi i SpaceX dhe Tesla ndau një “shënim të rëndësishëm” nën postimin se pamjet nuk ishin plotësisht ashtu siç dukej.

EMISIONET