Conference League, ja kundërshtarët e mundshëm të Tiranës, Egnatias dhe Vllaznisë

Conference League, ja kundërshtarët e mundshëm të

UEFA Conference League do të startojë këtë sezon me pjesëmarrjen e tre skuadrave shqiptare që në turin e parë.

Tirana, Egnatia dhe Vllaznia do të përfaqësojnë Shqipërinë këtë edicion duke u përpjekur që të shkojnë sa më larg në këtë rrugëtim.

Duke përfituar nga koeficienti më i lartë që ka Shqipëria në klasifikimin e UEFA-s, që të treja ekipet shquiptare renditen në vazon e skuadrave më të forta dhe favorite e përballë në short do të kenë ekipe më modeste në letër.

Një derbi i mundshëm shqiptarësh mund të jetë ai me Shkëndijën që renditet në vazon e skuadrave më pak favorite ndërsa edhe Shkupi mbetet në anën e majtë të tabelës.

Drita e Gjilanit është gjithashtu në vazon e skuadrave jofavorite. Ja tabela e plotë e dy vazove të raundit të parë të UEFA Cinference League 2023-2024. Shorti për fazën e parë të UEFA Conference League do të hidhet në datën 20 qershor në Nyon të Zvicrës. 

 

EMISIONET