Champions League/ 9 skuadra duan kualifikimin në ndeshjet e radhës

Champions League/ 9 skuadra duan kualifikimin në ndeshjet e radhës

Me gjashtë ekipe tashmë të kualifikuara për në raundin e 16-të (vetëm  Bayerni me vendin e parë në grupin e tyre), kanë mbetur edhe 10 vende, ku 9 prej tyre mund të përcaktohen në këtë raund të pestë.

Vetëm në Grupin “A” është e garantuar që vendi i dytë do të vendoset në turin e fundit, edhe pse Manchester United tashmë mund të jetë jashtë garës.

Këtë të martë, Atlético Madrid (nëse mposht Feyenoord) dhe Lazio (nëse mposht Celtic dhe humbet Feyenoord) mund të kualifikohen nga Grupi “E”. 

Borussia Dortmundi (nëse mund Milanin) dhe PSG (nëse mposht Newcastle dhe Milani nuk fiton) kualifikohen në grupin “F”.

Barcelona (nëse fitojnë ose barazojnë dhe Shakhtar nuk fiton) dhe FC Porto në grupin “H”, i vetmi skenar në të cilin të dy do të kualifikohen është me një barazim në Montjuic dhe një humbje për ukrainasit.

Sa i përket të mërkurës, Arsenali (nëse nuk humbet, ose nëse humbet PSV) dhe PSV Eindhoven (nëse fiton dhe Lens  humbet) mund të kualifikohen në Grupin “B” dhe Napoli (nëse shënojnë të paktën të njëjtat pikë si SC Braga) do të kualifikohen gjithashtu në grupin “C”.

EMISIONET