Sërish shifra të larta: 1084 infektime të reja, 3 vdekje dhe 8,722 qytetarë aktivë me Covid-19

Sërish shifra të larta: 1084 infektime të reja, 3 vdekje dhe

Në 24 orët e fundit janë kryer 2413 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 1084 qytetarë.

Të infektuarit janë në këto bashki:

387 në Tiranë, 74 në Durrës, 53 në Lushnje, 45 në Vlorë, 42 në Fier, 31 në Gjirokastër, nga 29 qytetarë në Kamëz, Sarandë, 27 në Lezhë, 25 në Elbasan, 24 në Divjakë, nga 22 qytetarë në Korçë, Berat, 21 në Dimal, 20 në Shkodër, nga 19 qytetarë në Krujë, Kavajë, 16 në Devoll, 13 në Tepelenë, nga 11 qytetarë në Shijak, Kuçovë, nga 10 qytetarë në Dibër, Pogradec, nga 9 qytetarë në Maliq, Gramsh, nga 8 qytetarë në Vorë, Patos, nga 7 qytetarë në Tropojë, Selenicë, Prrenjas, nga 6 qytetarë në Mirditë, Bulqizë, Mallakastër, Librazhd, nga 5 qytetarë në Kukës, Himarë, Skrapar, nga 4 qytetarë në Pukë, Has, Kurbin, nga 3 qytetarë në Malësi e Madhe, Delvinë, nga 2 qytetarë në Fushë Arrëz, Mat, Roskovec, Përmet, nga 1 qytetar në Rrogozhinë, Këlcyrë, Kolonjë, Peqin.  

Janë 8,722 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin.

Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 29 pacientë. Në 24 orët e fundit ka tre humbje jete me Sars-Cov2: një qytetar nga Fieri 60 vjeç, një qytetare nga Tirana 70 vjeçe, një qytetar nga Kamza 76 vjeç.

Janë shëruar 1527 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 298,099 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Korrik 2022)

Raste të reja ditore             1084

Të shëruar në 24 orë          1527

Të shtruar në spitale            29

Humbje jete në 24 orë           3

Testime ditore                     2413

Testime totale               1,914,327

Raste pozitive                  310,362

Raste të shëruara              298,099

Raste Aktive                        8,722

Humbje jete                         3,541

 

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë                4,890

Fier                      716

Durrës                   608

Vlorë                    470

Elbasan                  412

Shkodër                 337

Berat                      321

Korçë                               285

Lezhë                               252

Gjirokastër                     197

Dibër                                150

Kukës                                 84

EMISIONET