Rriten infektimet dhe vdekjet: 1666 raste të reja dhe 3 viktima nga Covid-19 në vend

Rriten infektimet dhe vdekjet: 1666 raste të reja dhe 3 viktima nga

Rriten rastet dhe vdekjet nga Covid-19, ku në 24 orët e fundit në vend janë regjistruar 1666 qytetarë të infektuar me koronavirus dhe tre të tjera kanë humbur jetën.

Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se nga 3,474 testime të kryera, pozitivë për Covid-19 rezultuan 634 qytetarë në Tiranë, 112 në Durrës, nga 60 qytetarë në Fier, Lushnje, 55 në Elbasan, 53 në Shkodër, nga 47 qytetarë në Vlorë, Sarandë, Kuçovë, 44 në Berat, 43 në Kamëz, 34 në Korçë, 29 në Gjirokastër, nga 27 qytetarë në Divjakë, Dimal, 25 në Himarë, 24 në Tepelenë, 23 në Krujë, 22 në Vorë, 21 në Kavajë, 20 në Lezhë, 16 në Kurbin, nga 14 qytetarë në Shijak, Maliq, 13 në Mallakastër, 12 në Patos, nga 10 qytetarë në Vau i Dejës, Tropojë, Dibër, nga 9 qytetarë në Bulqizë, Delvinë, nga 8 qytetarë në Malësi e Madhe, Roskovec, nga 7 qytetarë në Fushë Arrëz, Selenicë, Pogradec, nga 6 qytetarë në Mirditë, Poliçan, Gramsh, nga 5 qytetarë në Kukës, Has, Librazhd, nga 3 qytetarë në Pukë, Rrogozhinë, Mat, Përmet, nga 2 qytetarë në Devoll, Skrapar, Peqin, nga 1 qytetar në Klos, Finiq, Libohovë, Dropull, Këlcyrë, Kolonjë, Cerrik.

Janë 9,269 qytetarë aktivë me Covid19 në gjithë vendin. Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 30 pacientë.

Ndërsa, sa i përket rasteve fatale, nuk mundën t’i mbijetojnë sëmundjes  dy qytetarë nga Tirana të moshave 65-71 vjeç, një qytetar nga Shkodra 72 vjeç.

Janë shëruar 1391 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 293,988 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (26 Korrik 2022)

Raste të reja ditore 1666

Të shëruar në 24 orë 1391

Të shtruar në spitale 30

Humbje jete në 24 orë 3

Testime ditore 3474

Testime totale 1,906,509

Raste pozitive 306,789

Raste të shëruara 293,988

Raste Aktive 9,269

Humbje jete 3,532

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 5,405

Durrës 651

Fier 659

Vlorë 472

Elbasan 379

Shkodër 394

Berat 436

Korçë 265

Lezhë 237

Gjirokastër 171

Dibër 140

Kukës 60

EMISIONET