Ja si të keni një stomak më të sheshtë për pushimet tuaja verore

Ja si të keni një stomak më të sheshtë për

Dielli po shkëlqen, kështu që për shumicën e njerëzve kjo do të thotë fustane verore dhe pantallona të shkurtra.

Megjithatë, nëse vuani nga fryrja e stomakut, mund të mos ndiheni rehat.

Mjekja Gabrielle Fondaro tregoi për ushqimet që duhet të hani dhe ato që duhet të shmangni nëse dëshironi të keni një bark të sheshtë këtë verë .

Fondaro tha se fryrja është një ankesë e zakonshme e stomakut dhe shumica e njerëzve ndjejnë një ndjenjë të ngopjes, presionit ose gazit në stomak. Sipas mjekes ka disa ushqime që duhet të shmangen dhe disa të tjera që rekomandohen të konsumohen në rast se dëshironi të keni bark të sheshtë.

Duhet të shmangni këto ushqime:

1.Mjalti

2.Qumësht ose produkte të tjera të qumështit që përmbajnë laktozë

3.Hudhra

4.Qepët

5.Lulelakra

6.Kërpudha

7.Angjinarja

8.Avokado

9.Kajsitë dhe frutat e tjera pa kore

10.Mollët

11.Gruri

12.Shqeme

13.Fistikët

14.Fasule

15.Frutat e thata

Këto ushqime përmirësojnë fryrjen:

1.Bananet

2.Specat zile

3.Boronica

4.Karotat

5.Kastravecat

6.Rrushi

7.Tërshëra

8.Patate

9.Kuinoa

10.Oriz

11.Domate

12.Qumësht bajame

13.Spinaqi

 

EMISIONET