VIDEO/ Rrëzohet një helikopter në det në Greqi, një i humbur

VIDEO/ Rrëzohet një helikopter në det në Greqi, një i

Një helikopter me një pasagjer në bord, u rrëzua pak para orës 11:00 në Eviaa veriore.

Informacioni i parë tregon se helikopteri ishte civil, i tipit A-109 dhe po udhëtonte nga Mantoudi për në Volos, kur papritur humbi kontaktet me Forcat Ajrore. Në veçanti, sipas informacioneve, helikopteri u ngrit nga Afidnes, do të bënte një ndalesë të ndërmjetme në Mantoudi dhe do të përfundonte në Volos.

Sipas një dëshmitari okular, helikopteri teksa ishte në ajër ka nisur të marrë një anim të çuditshëm, ndërsa pak minuta më vonë është dëgjuar një goditje e fortë.

“Shkoi majtas dhe pastaj dëgjova një zhurmë, nuk pashë gjë, në atë kohë binte shi i furishëm”, thotë një tjetër dëshmitar okular.

Katër mjete lundruese të Rojes Bregdetare dhe dy nëndetëse po shkojnë me shpejtësi në vendngjarje, ndërsa është ngritur edhe një helikopter.

Në vendngjarje janë guvernatori rajonal i Greqisë Qendrore, Fanis Spanos, zëvendësguvernatori i rajonit të Evias, Giorgos Kelaidis dhe kryetari i bashkisë Mantoudi .

“Helikopteri ra në plazhin e Achladi përballë shtëpisë sime”, tha më herët për ERT kryebashkiaku i Mantoudi.

“Ai u fundos brenda 1.5 minutash,” tha Presidenti Achladiou për protothema.gr.

“Diçka ndodhi në ajër, duke bërë që ajo të bjerë në det. Ai ra 300 metra larg bregut dhe u fundos brenda 1.5 minutash. Ne vrapuam shpejt në plazh për të parë nëse mund të gjenim ndonjë provë, por asgjë nuk u gjet. Ka humbur në det por nuk mund ta lokalizojmë sepse uji ka ndryshuar ngjyrë. I kemi njoftuar të gjithë”, thotë presidenti Achladiou për protothema.gr .

Sipas informacioneve, në bordin e helikopterit ndodhej vetëm operatori, pasi EKAB nuk ka informacion për person të dytë. Megjithatë, një ambulancë nuk mund të arrijë në zonë për shkak të rrjetit rrugor të dëmtuar nga moti i keq.

Kështu një autoambulancë është larguar nga Qendra Shëndetësore Mantoudi pasi nuk është e mundur aksesi nga zona e Istiaisë.

 

EMISIONET