Shefi i Wagner mohon përpjekjet për të rekrutuar serbë për të luftuar në Ukrainë

Shefi i Wagner mohon përpjekjet për të rekrutuar serbë

Grupi paraushtarak Wagner mohoi të premten se po rekrutonte serbë për të luftuar në Ukrainë, një ditë pasi aktivistët ngritën akuza kundër tij në Beograd.

Në mesin e atyre që u përmendën në padi ishin ambasadori i Rusisë në Serb dhe Aleksandar Vulin, kreu i Shërbimit Shtetëror të Sigurimit dhe Inteligjencës të Serbisë.

"Unë nuk rekrutoj serb," ​​tha në një deklaratë themeluesi i Wagner Yevgeny Prigozhin. Ai gjithashtu shtoi se nuk ka dëgjuar as nga Bochan-Kharchenko, as nga Vulin.

Në fillim të kësaj jave, presidenti serb Aleksandar Vuçiç tha se Rusia duhet të ndalojë përpjekjet e saj për të rekrutuar serbët për të luftuar përkrah forcave të Wagner.

Ajo pohoi se faqet ruse të internetit dhe platformat e mediave sociale po postojnë reklama në gjuhën serbe që thonë se Wagner po kërkon vullnetarë.

EMISIONET