Partitë shqiptare të RMV nesër në Tiranë, BESA bojkoton: Takimi për të shpëtuar qeverinë! Osmani: Rama, miku ynë

Partitë shqiptare të RMV nesër në Tiranë, BESA

Në një prononcim për MKD.mk, nënkryetari i Lëvizjes Besa, Fatmir Limani, thotë se Besa nuk do të shkojë në Tiranë me ftesë të kryeministrit shqiptar Edi Rama.

Sipas tij, qëllimi i takimit të paraparë të liderëve të partive shqiptare në Tiranë është promovimi i Qeverisë së re të Dimitar Kovaçevskit, të zgjeruar me një partner tjetër koalicioni dhe shpëtimi i mandatit gati dyvjeçar.

“Nuk ulemi në të njëjtën tavolinë me Ahmetin”, thotë Limani.

“Në Kryesinë Qendrore të Besës kemi marrë vendim që nëse Ahmeti merr pjesë në mbledhjen e Tiranës që të mos ulemi në të njëjtën tryezë, pra Besa të mos shkojë në Tiranë”, thotë Limani.

Ai kujton se Besa një muaj më parë u ka dërguar ftesë partive shqiptare që të ulen në të njëjtën tryezë dhe të ndërtojnë një qëndrim të përbashkët për “propozimin francez” për ndryshimet kushtetuese.

“Ahmeti ka kthyer një përgjigje poshtëruese ndaj nesh, në kuptimin që Besa nuk është faktor për të thirrur takime të tilla, por gjithashtu ka thënë se takimi vetëm i liderëve shqiptarë nuk është në frymën e ndërtimit të besimit mes shqiptarëve dhe maqedonasve. Pra, nuk duhet të ulemi veçmas nga maqedonasit sepse është një periudhë kritike, kur duhen vota për ndryshime kushtetuese nga deputetët maqedonas”, thotë Limani.

Ai ngre pyetjen: “Në këtë rast, takimi në Tiranë është në frymën e ndërtimit të besimit reciprok? Pse LSDM e mirëpriti këtë akt dhe takimin në Tiranë? Çfarë po ndodh atje?"

Dhe ai përgjigjet: “Është e thjeshtë. Takimi është në frymën e shpëtimit të pushtetit kriminal LSDM-BDI, të cilin, për mendimin tim, do ta promovojnë partnerët e tjerë të koalicionit".

Limani thotë se Besa mbetet në qëndrimin e amendamenteve kushtetuese, mbetet në rrugën e integrimeve evropiane, por thekson se këto janë çështje që duhet të arrihen këtu në Maqedoni, e jo të kërkohet ndihmë për mbijetesën e kriminelëve në krye.

Ai kujton se si gjashtë vjet më parë i ashtuquajturi një platformë tiranike ngriti tensionet në Maqedoni dhe thotë se nëse partitë janë për përparimin e vendit, problemet këtu duhet të zgjidhen dhe të gjithë deputetët, shqiptarë dhe maqedonas, të krijojnë një klimë të mirë për vendime pozitive në parlament.

Në fund Limani thekson qëndrimin e partisë së tij: “Nuk do të marrim pjesë në mbledhje ku janë të pranishëm kriminelë që po largojnë të rinjtë nga vendi".

Osmani i përgjigjet Besës: Rama është miku ynë

"Nuk ka nevojë për komplote, kryeministri i Shqipërisë Edi Rama është mik i Maqedonisë së Veriut, takimi në Tiranë është i Vitit të Ri", tha zëdhënësi i BDI-së Bujar Osmani, i cili është dhe ministër i Jashtëm i Maqedonisë së Veriut.

 “Sipas informacioneve që kam, takimi në Tiranë është i Vitit të Ri dhe synon shkëmbimin e mendimeve për disa çështje aktuale në rajon, si dhe pritshmëritë për vitin e ri, i cili sjell më shumë sfida. Por takimi nuk ka një axhendë të paracaktuar, të saktë. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është një mik i dëshmuar i Maqedonisë së Veriut dhe kujtojmë se e dëshmoi veçanërisht në negociatat me Bullgarinë, kur fjalë për fjalë, dikur duke u ekspozuar dhe në kurriz të interesave të Shqipërisë, mbrojti pozicionet maqedonase. Nuk ka nevojë të krijohet konspiracion për ato takime”, tha Osmani, duke vlerësuar se disa parti kanë nevojë që për hir të interesave të ngushta partiake, të kalojnë të gjitha kufijtë në komentet e tyre, pa marrë parasysh interesat e shtetit.

Rama mbledh në Tiranë krerët e partive shqiptare të RMV

Kryeministri Edi Rama ka thirrur të martën në Tirane, në një darke informale në vilën 30, përfaqësuesit e të gjitha partive shqiptare në Maqedoninëe Veriut.

Ali Ahmeti i BDI, Afrim Gashi i Alternativës, Menduh Thaçi i PDSH  dhe Arben Taravari i Aleancës për Shqiptarët do të jenë të martën në darkën me Kryeministrin Rama.

Tema për të cilën është organizuar ky takim janë zhvillimet politike në Shkup ku pritet të nisë diskutimi në Parlament për ndryshimet kushtetuese të diktuara nga ngërçi me Bullgarinë. Ndryshime që u vendosën si kusht nga Brukseli për hapjen e negociatave për Maqedoninë e Veriut. 

EMISIONET