Ministri turk: Tre anije ukrainase të ngarkuara me grurë do të lundrojnë të premten

Ministri turk: Tre anije ukrainase të ngarkuara me grurë do të

Nisja e tre anijeve të ngarkuara me grurë nga portet ukrainase të premten u njoftua nga ministri turk i Mbrojtjes Hulusi Akar të enjten. 

"Pas përpjekjeve intensive në Qendrën e Përbashkët të Koordinimit, tre anije janë planifikuar të nisen nga portet e Ukrainës të premten," tha Akar, pa specifikuar portin nga do të fillonin udhëtimin e tyre.

Nga porti i Odessas të hënën u largua ngarkesa e parë e grurit e eksportuar nga Ukraina që nga fillimi i pushtimit rus më 24 shkurt. Pasi inspektoi ekspertët turq, rusë dhe ukrainas jashtë Stambollit të mërkurën, ai vazhdoi udhëtimin e tij për në Liban.

Ky inspektim shënoi fundin e një "faze prove" të operacioneve për zbatimin e marrëveshjes ndërkombëtare të nënshkruar në Stamboll muajin e kaluar, duke zbutur shqetësimin rreth rrezikut të një krize globale ushqimore.

Me qendër në Stamboll, Qendra e Përbashkët Koordinuese mbikëqyr eksportet e grurit të Ukrainës dhe siguron zbatimin e rreptë të marrëveshjes së nënshkruar më 22 korrik midis Rusisë dhe Ukrainës, e ndërmjetësuar nga Turqia dhe nën kujdesin e Kombeve të Bashkuara.

Për më tepër, shefi i diplomacisë turke, Mevlut Çavusoglu dhe sekretari i përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres, patën sot një bisedë telefonike për çështjen e eksportit të drithit ukrainas, siç njoftoi Ministria e Jashtme e Turqisë.

EMISIONET