“Opozita në Shqipëri hedh tymuese në Parlament”, BBC: Protestojnë kundër asaj që e quajnë sundimi autoritar i PS

“Opozita në Shqipëri hedh tymuese në Parlament”, BBC:

Prestigjiozia britanike “BBC” i ka kushtuar vëmendje situatës së krijuar në Parlamentin shqiptar ditën e sotme.

“Politikanët e opozitës shqiptare ndezën tymuese dhe zjarr në Parlament në përpjekje për të ndaluar votimin për buxhetin e 2024-ës.

Opozita po protestonte kundër asaj që sipas tyre është një sundim autoritar nga Partia Socialiste në pushtet”, shkruan BBC News krahas së cilës ka shpërndarë pamjet e trazirave.

Kujtojmë që sot u miratua projektbuxheti dhe paketa fiskale në vetëm 4 minuta e 30 sekonda, ndërkohë që për çdo vit, shqyrtimi i tyre ka kaluar pas seancash maratonë që kanë zgjatur për 2 ditë.

Opozita ishte përgatitur për ta bllokuar këtë seancë ndërsa shumica për të kundërtën, për ta miratuar projektbuxhetin me çdo kusht.

EMISIONET