“Nuk i nënshtrohemi më një horri”/ Opozita premton “luftë” - Kuvendi, si “shesh beteje”

“Nuk i nënshtrohemi më një horri”/ Opozita premton

Kuvendi i Shqipërisë mblidhet sot në seancë plenare. Sipas rendit të ditës së miratuar në Konferencën e Kryetarëve, Kuvendi pritet të nisë punimet me një interpelancë me ministren e Kulturës, Elva Margariti, të kërkuar nga deputetja Ina Zhupa.

Më pas do të diskutohen tre projektligje:

Projektligji i propozuar nga Ministria e Brendshme për disa ndryshime në ligjin për “Shërbimin privat të sigurisë fizike”;

Projektligji për disa ndryshime në ligjin për “Avokaturën  e Shtetit”;

Projektligji për disa ndryshime në ligjin për  “Akreditimin e Organeve të vlerësimit të konformitetit në Republikën e Shqipërisë”.

Veç projektligjeve, Kuvendi pritet të shqyrtojë dhe një sërë projektvendimesh.

“Premtimi” i Berishës

Lidhur me punimet e sotme parlamentare, kreu i Rithemelimit, Sali Berisha ishte pasditen e djeshme në një takim me strukturat drejtuese të partisë në Tiranë, ku e vuri theksin në mbledhje tek aksioni opozitar përballë qeverisë dhe kryetarit të saj Edi Rama.

Gjatë mbledhjes së ditës së djeshme të deputetëve të opozitës u vendos që aksioni të nisi nga dita e sotme në parlament.

Berisha foli me tone të ashpra duke thënë se nuk do të nënshtrohemi më ndaj një krimineli dhe horri si Edi Rama.

Gjithashtu Berisha u ndal edhe tek komentet e Ramës ndaj Kosovës duke kritikuar kryeministrin për qëndrimet e tij që janë në përputhje me Beogradin.

Sali Berisha: “Ditën e enjte nisim qëndresën në parlament. Nuk ka më nënshtrime dhe përçmim nga një horr, një kriminel, nga një njeri që nuk ka asnjë parim. Që është i gatshëm të shesë gjithçka për pushtetin e tij. Nisim betejën në parlament.

Për të mos e ndalur më, deri në rivendosjen e të drejtës së votës së lirë të shqiptarëve.

Nuk është betejë e lehtë. Por është absolutisht e fitueshme. Deputetët në mbledhjen e tyre dje në të gjitha diskutimet kanë qenë të mendimit që beteja të nis në parlament. Nuk shkohet më kështu.”

EMISIONET