Begaj, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të gazetares Rudina Dervishi

Begaj, mesazh ngushëllimi për ndarjen nga jeta të gazetares

Presidenti Bajram Begaj i përcolli sot një mesazh ngushëllimi familjes dhe bashkëpunëtorëve të gazetares Rudina Dervishi, e cila u nda nga jeta në moshën 53 vjeçare.

“Me keqardhje mësova për ndarjen e parakohshme nga jeta të gazetares së seksionit shqip të “Zëri i Amerikës”, Rudina Dervishi”, thuhet në mesazhin e ngushëllimit të Presidentit.

Gjatë 25 viteve të karrierës së saj në këtë medium, Begaj shprehet se ajo u shndërrua në një figurë të dashur për shqiptarët anembanë botës.

“I shpreh ngushëllimet më të thella familjes së saj, bashkëpunëtorëve dhe miqve të shumtë që ajo fitoi me zërin e saj të ngrohtë si gazetare dhe drejtuese e emisionit “Ditari””, citohet mesazhi.

Rudina Dervishi, gazetarja dhe drejtuesja e njohur prej shumë vitesh e emisionit televiziv “Ditari” të Zërit të Amerikës, u nda nga jeta të martën, më 12 shtator, në moshën 53-vjeçare, pas një beteje dy vjeçare me kancerin e gjirit.

Për më shumë se 25 vjet, Rudina dha një kontribut të çmuar me profesionalizmin e saj si një gazetare e apasionuar, duke mbuluar tema të shumëllojshme nga ekonomia, politika, të drejtat e njeriut dhe të gruas, e deri tek arti.

EMISIONET