Kush është Lachlan Murdoch, djali i manjatit që merr drejtimin e perandorisë mediatike

Kush është Lachlan Murdoch, djali i manjatit që merr drejtimin e

Stafetën e perandorisë Murdoch e merr djali i tij i madh, 52-vjeçari Lachlan. Ai është një nga tre fëmijët që pati me gruan e tij të dytë, gazetaren skoceze Anna Maria dePeyster.

Dje, manjati australian 92-vjeçar i SHBA njoftoi se po tërhiqet nga aktiviteti aktiv dhe se do të marrë detyrën e presidentit nderi të dy kompanive, “News Corp” dhe “Fox News” , siç thuhet në një deklarate.

“Lachlan Murdoch ka të gjitha aftësitë për të udhëhequr kompanitë që zotërojmë,” tha Murdoch dje për djalin e tij, duke theksuar se ai është një njeri i pasionuar pas punës së tij, me aftësi drejtuese.

Ai do të jetë kryetari i vetëm i News Corp dhe do të vazhdojë si CEO i Fox. Lachlan ishte bashkëkryetar në News Corp.

Kush është Lachlan Murdoch për të udhëhequr perandorinë mediatike të babait të tij.

Lachlan, djali i parë i manjatit, me gruan e tij Anna lindi më 8 shtator 1971, në Londër.

Lachlan u rrit në Nju Jork dhe ndoqi shkolla të ndryshme private përpara se të hynte në Universitetin Princeton, ku studioi Filozofi.

Menjëherë pas kësaj, ai filloi të punonte në gjigantin mediatik të babait të tij. Ai mori poste drejtor gazetash në Australi dhe SHBA, përpara se të emërohej zëvendës shef ekzekutiv (d.m.th. numri 3) në News Corp. në vitin 1997.

Ashtu si motra e tij më e madhe, Elizabeth, Lachlan gjithashtu donte të provonte vlerën e tij jashtë biznesit të familjes.

Në vitin 2005 ai u largua nga News Corp dhe u transferua në Australi për të krijuar kompaninë e tij, Illyria, e cila investoi në radiostacione të dështuara dhe i ndihmoi ato të… rilindnin.

“Në jetë, ju duhet të mbani veten”, tha ai për Business Insider në atë kohë për vendimin e tij për të filluar diçka vetë.“Ju mund të ndani pozicionin tuaj nga kompania, familja juaj e gjerë dhe shumë kolegë tuaj, të dilni vetë dhe të ndërtoni biznesin tuaj dhe të merrni shumë rreziqe. Të jep shumë besim të kesh sukses jashtë kompanisë ku je rritur.”

Megjithatë, në vitin 2014, ai u kthye në biznesin familjar si bashkëkryetar jo-ekzekutiv i News Corp dhe 21st Century Fox. Një vit më vonë ai u bë kryetar ekzekutiv në 21st Century Fox, ndërsa në vitin 2019 u emërua kryetar dhe CEO i Fox.

Që nga viti 1998, Lachlan është martuar me modelen australiane Sarah O’Hare. Çifti ka tre fëmijë, dy djem, Callan dhe Aidan dhe vajzën e tyre, Aerin.

Djali më i vogël i gurusë australiane të medias, James, është anëtar i bordit që nga viti 2013, siç komenton gazeta britanike BBC. Ai konsiderohet nga shumë njerëz si anëtari i familjes Murdoch me pikëpamjet më liberale.

James dhe gruaja e tij, Catherine, kishin shprehur pakënaqësinë e tyre të fortë me politikën e kompanisë mediatike ndaj çështjes së ndryshimeve klimatike gjatë zjarreve shkatërruese që kishin djegur zona të gjera të vendit.

Çifti kishte thënë se ishin “të zhgënjyer” me mbulimin e zjarreve nga rrjeti Fox News dhe biznese të tjera mediatike në perandorinë News Corporation. Kompania mohoi se zjarrvënësit ishin përgjegjës për zjarret shkatërruese.

Komentet e James u panë në atë kohë si “të paprecedentë” dhe ndezën spekulime për një grindje familjare, duke pasur parasysh se djali i Murdoch rrallë fliste publikisht për rolin e tij në biznes.

James ishte në bordin e News Corp që nga viti 2013. Nga viti 2015 deri në vitin 2019 ai ishte CEO i 21st Century Fox dhe në vitin 2020, ai njoftoi dorëheqjen e tij nga Bordi i News Corp.

Në letrën e tij të dorëheqjes, ai shpjegoi se nuk ishte dakord me përmbajtjen e promovuar nga mediat në pronësi të perandorisë së babait të tij. Për këtë arsye, siç pretendoi ai, largohet nga News Corp, kompania mëmë e gazetave “The Wall Street Journal”, “The New York Post” dhe “Fox News”.

Megjithatë, për shumë australianë të lidhur me mediat, ata besojnë se Lachlan është me të vërtetë shumë i aftë, por ai nuk është si fenomeni Rupert Murdoch.

“Është e mahnitshme se si një djalë udhëhoqi familjen më të fuqishme në botë, ndërtoi një pasuri familjare prej 18 miliardë eurosh dhe ndikoi në çështjet botërore për dekada,” tha Stephen Mayne, një ish-gazetar i News Corp, i kthyer në aksioner aktivist, i cili pyeti në mënyrë shteruese Murdoch në lidhje me çështjen e kompanisë . marrëveshjet në 15 mbledhje vjetore të aksionarëve që nga viti 1999.

“Fatkeqësisht, sigurisht në vitet e fundit, shumë nga kjo trashëgimi ka qenë toksike.”Maine shtoi, duke përmendur, ndër të tjera, promovimin e lajmeve të rreme nga mediat Murdoch për zgjedhjet presidenciale të 2020 në SHBA dhe vënien në pikëpyetje të ndryshimeve klimatike.

“Perandoria populiste konservatore e medias Murdoch e ndërtuar mbi shtatë dekada nga një gazetë e vetme në Adelaide shtrihet në tre kontinente, por ndikimi i saj mbetet i pashembullt në Australi, ku rreth 60% e gazetave ditore, duke përfshirë gazetën me qarkullim kombëtar “The Australian”, është në pronësi të News Corp’.

Edhe në një kohë kur mënyra se si njerëzit “konsumojnë” median po braktis rrugët tradicionale, veçanërisht midis të rinjve, ndikimi i Murdoch duket se është ngulitur në ekosistemin e informacionit të vendit për shkak të shtrirjes së tij masive, thonë ekspertët e medias.

Pronat e saj australiane përfshijnë ‘Sky News Australia’, një kanal televiziv kabllor i modeluar sipas American Fox

‘Ajo që botohet në Australian është e dyta në Sky dhe e treta në të përditshmet lokale,” argumenton Shane Honan, kreu i Shkollës së Medias, Gazetarisë dhe Filmit të Universitetit Monash. “Gazetat e Murdoch kanë ende një audiencë të madhe të klasës punëtore dhe janë me ndikim,” shton ai.

Kjo është arsyeja pse politikanët australianë në të gjithë spektrin ideologjik vazhdojnë të mbajnë marrëdhënie miqësore me kompaninë, ndryshe nga tregjet e tjera, ku deputetët e krahut të majtë kishin më shumë gjasa ta shmangnin atë, sipas Honan.

Rupert Murdoch e kishte përgatitur situatën e trashëgimisë që në vitin 2014

Në vitin 2014, në një intervistë për revistën Fortune, manjati i medias australiane nxitoi të justifikonte zgjedhjen e tij për t’i dhënë “unazën” e trashëgimisë djalit të tij të madh, Lachlan.

“Unë duhet të përgatis situatën e trashëgimisë dhe Lachlan është ideal për të marrë përsipër biznesin,” kishte argumentuar Murdoch.

Nëntë vite më parë ai promovoi edhe djalin tjetër, James. Në atë kohë, Lachlan ishte kryetar ekzekutiv i 21st Century Fox and News Corp, të cilin më parë e ndante me babain e tij. James, atëherë 41 vjeç, ishte një ekzekutiv në Fox së bashku me partnerin e babait të tij, Chase Carey.

Ishte atëherë që Murdoch shpjegoi arsyet e tij për ndarjen e grupit të tij në dy entitete të veçanta biznesi.

News Corporation u nda në dy grupe për të përmirësuar operacionet e saj: Një grup i dominuar nga studiot e filmit të Fox dhe duke përfshirë rrjetet televizive të manjatit, dhe një tjetër me operacionet e tij botuese, si New York Post, Wall Street Journal, etj. Duke përfunduar intervistën e tij me Fortune në 2014, ai kishte pranuar se ka ende shumë për të bërë.

“Nëna ime ndërroi jetë në moshën 103 vjeçare dhe meqenëse njerëzit zakonisht jetojnë mesatarisht 20 vjet më shumë se prindërit e tyre, kjo do të thotë se kam ende shumë për të bërë”…

EMISIONET