Arkeologjia e Abu Dabit: Mrekullitë e lashta të gjetura në shkretëtirën arabe

Arkeologjia e Abu Dabit: Mrekullitë e lashta të gjetura në
Qasr Al Hosn

Emiratet e Bashkuara Arabe mund të kenë festuar vetëm 50 vjetorin e pavarësisë, por Abu Dabi ka një të kaluar shekullore.

Më i madhi nga emiratet krenohet me një sërë vendesh të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s, si dhe disa nga kalatë më të ruajtura të vendit, të cilat tregojnë vendndodhjen e tij kryesore gjeografike gjatë shekujve, duke treguar historinë e lidhjes së popullit të Emirateve si me tokën ashtu edhe me detin.

Këtu janë disa nga thesaret kryesore arkeologjike dhe historike të Abu Dabit.

Qasr Al Hosn

Pallati Hosn i shekullit të 18-të, ose Qasr al Hosn, filloi si një kullë e vetme vrojtimi në shekullin e 18-të dhe, ndërsa kompleksi u rrit, përfundimisht u bë selia e pushtetit deri në fund të viteve 1960.

"Ka histori të bukura rreth pallatit të treguara nga njerëzit që jetonin më parë rreth këtij vendi," thotë Nataly Leslie, një guidë turistike në Emiratet. Dera e pallatit ishte shumë e hapur që njerëzit të flisnin me sheikët dhe t'u tregonin atyre shqetësimet e tyre.

Sot, pallati mbetet një atraksion kyç jo vetëm për turistët, por edhe për Emiratet e Bashkuara, të cilët vijnë dhe ulen në kafenenë e pallatit për të shijuar vendin për të cilin kanë dëgjuar të flasin me kaq mall paraardhësit e tyre.

Pallati gjithashtu shfaq kulturën lokale me ekspozita dhe ngjarje të rregullta.

Al Ain

Arkeologjia e Abu Dabit: Mrekullitë e lashta të gjetura në

I vendosur në zemër të vendit të njohur si Qyteti i Kopshtit, vendi daton më shumë se 4000 vjet më parë dhe është dëshmi e një prej sistemeve të para të ujitjes të kohëve moderne.

Sistemi, i njohur si "falaj", merrte ujin nga malet e afërta Hajar nëpërmjet një sërë rrugësh të ngushta ujore të dukshme ende sot. Vizitorët mund të marrin shtigje ecjeje të kuruara nëpër sitin, i cili mbulon mbi 1200 hektarë dhe përmban më shumë se 147,000 palma hurma dhe 100 lloje hurmash.

Bidaa Bint Saud

Arkeologjia e Abu Dabit: Mrekullitë e lashta të gjetura në

Një thesar për entuziastët e arkeologjisë, Bidaa Bint Saud, një vend i lashtë karvanesh, ndodhet 25 kilometra (15 milje) në veri të Al Ain.

Zona magjepsëse e cila dikur kishte një komunitet të madh fermerësh që shtriheshin deri në Emiratet veriore, të gjitha duke shfrytëzuar rrjetin e zonës të sistemeve të ujitjes falaj, përmban një ndërtesë të rrallë të epokës së hekurit dhe varre 5000-vjeçare të epokës së bronzit, si dhe lartësinë e lartë. Gharn Bint Saud.

Ky shkëmb 40 metra i lartë ngrihet mbi peizazhin me disa varre të lashta prej guri në krye. Disa nga zbulimet nga zona si qeramika, tehet e kamave, bizhuteritë dhe maja e shigjetave prej bronzi, janë tani të ekspozuara në Muzeun Kombëtar Al Ain.

Parku Arkeologjik Hili

Arkeologjia e Abu Dabit: Mrekullitë e lashta të gjetura në

Parku Hili që daton nga epoka e bronzit (3200 pes deri në 1300 pes) dhe epoka e hekurit (1300 pes deri në 300 pes), tregon dëshmi të jetës së lashtë që dikur banonte në shkretëtirat e zonës.

Arkeologët kanë zbuluar fshatra, vendvarrime dhe infrastrukturë bujqësore nga ajo që tani quhet periudha Umm an-Nar, e quajtur sipas ishullit në brigjet e Abu Dabi ku u zbuluan për herë të parë mbetjet e kulturës.

Ai është gjithashtu shtëpia e koleksionit më të madh të varreve dhe ndërtesave në Emiratet e Bashkuara Arabe nga kjo periudhë.

Varret e Jebel Hafit

Arkeologjia e Abu Dabit: Mrekullitë e lashta të gjetura në

Përveçse është maja më e lartë e Abu Dhabit, Jebel Hafit (mali Hafit) është gjithashtu shtëpia e rreth 500 varreve 5000-vjeçare që shënojnë fillimin e epokës së bronzit në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Zbuluar për herë të parë përmes gërmimeve në vitin 1959, arkeologët gjetën enë qeramike dhe artefakte bakri në varret si igloo, të cilat treguan rëndësinë e tregtisë detare në të gjithë Gjirin Arabik.

Varret me një dhomë janë një vend dramatik që ofron një dritare në një kohë të shkuar.

Udhërrëfyesi turistik Leslie e quan këtë një nga "gurët e çmuar të fshehur" të Abu Dhabit:

"Shumica e njerëzve nuk dinë për të gjitha këto zbulime në këtë zonë," thotë ajo. “Edhe pse Emiratet e Bashkuara Arabe janë një vend relativisht i ri, ka gjetje të lashta që vërtetojnë se kjo zonë dikur ka qenë një vend i ngarkuar ku është bërë historia”.

EMISIONET