Rriten sërish shifrat e pandemisë në vendin tonë.

Sipas asaj që raporton Ministria e Shëndetësisë, nga 4562 testime të kryera gjatë 24 orëve të fundit, janë regjistruar 1239 raste të reja dhe 16 viktima.

I vetmi lajm i mirë është shërimi i 805 pacientëve.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

553 raste në Tiranë, 84 raste në Durrës, 61 raste në Elbasan, 58 raste në Lushnje, 39 raste në Kavajë, 36 raste në Shkodër dhe në Fier, 32 raste në Sarandë, 30 raste në Lezhë, 22 raste në Krujë, 21 raste në Vlorë dhe Delvinë, 18 raste në Kurbin, 16 raste në Gjirokastër, 15 raste në Mirditë, Librazhd dhe Malësi e Madhe, 14 raste në Kukës, 13 raste në Berat, Pogradec, 12 raste në Berat, 11 raste në Ura- Vajgurore, 8 raste në Kamëz, Përmet, Patos, 6 raste në Mallakastër, Gramsh, 5 raste në Vau i Dejës, Kuçovë, 4 raste në Tepelenë, Belsh, Dibër, Peqin, Skrapar, Vorë, 3 raste në Memaliaj, Has, 2 raste në Devoll, Pukë, Tropojë, Mat, Divjakë, Himarë, Kolonjë, Shijak, Cerrik, Poliçan, Këlcyrë, Libohovë, 1 rast në Selenicë, Roskovec, Maliq, Konispol.

VIKTIMA

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 16 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19 në spitalet COVID. 7 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Vlora, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Kavaja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Korça, të moshave 58 -84 vjeç.

SITUATA NË SPITALET COVID

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 471 pacientë, 32 në terapi intensive nga të cilët 11 pacientë janë të intubuar.

TË SHËRUAR

Në 24 orët e fundit janë shëruar 805 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 52,933 që nga fillimi i epidemisë.

COVID-19 – Statistika ( 09 Shkurt 2021)
Raste të reja ditore 1,239
Të shëruar në 24 orë 805
Të shtruar në spitale 471
Humbje jete në 24 orë 16
Testime ditore 4,562

Testime totale 394,242
Raste pozitive 87,528
Raste të shëruara 52,933
Raste Aktive 33,107
Humbje jete 1,488

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 19284
Fier 2829
Durrës 1800
Elbasan 1539
Shkodër 1536
Vlorë 1544
Lezhë 1138
Korçë 998
Berat 861
Gjirokastër 722
Kukës 476
Dibër 380