Vrasja e reperit XXXTentacion, burg përjetë për 3 të akuzuarit

Vrasja e reperit XXXTentacion, burg përjetë për 3 të

Tre burra të akuzuar për vrasjen e reperit 20-vjeçar XXXTentacion gjatë një grabitjeje në pritë të vitit 2018 janë shpallur fajtorë.

Një juri në Florida dënoi Michael Boatwright, 27, Dedrick Williams, 26, dhe Trayvon Newsome, 24, të hënën pas diskutimit për më shumë se një javë.

Të tre u akuzuan për vrasje të shkallës së parë në lidhje me vdekjen e reperit kontrovers.

Një tjetër burrë, Robert Allen, u deklarua fajtor vitin e kaluar për vrasje të shkallës së dytë.

Të tre përballen me një dënim të përjetshëm pas hekurave.

Reperi XXXTentacion, emri i vërtetë Jahseh Onfroy, u qëllua dhe u vra në Florida në qershor 2018.

Ai ishte duke vizituar një dyqan motoçikletash dhe po largohej kur iu afruan dy persona të maskuar të armatosur, të cilët "kërkuan pronë" prej tij, tha policia në atë kohë.

Të paktën një nga burrat qëlloi XXXTentacion gjatë një lufte 45 sekondash. Të dyshuarit më pas morën një çantë plot me 50,000 dollarë (42,000 £) në para të gatshme që reperi sapo e kishte tërhequr nga banka përpara se të largohej nga vendi i ngjarjes me një SUV.

Gjatë gjyqit, avokati i Boatwright argumentoi se ADN-ja e klientit të tij nuk u gjet në trupin e XXXTentacion. Ai tha se as ADN-ja e dy burrave të tjerë nuk përputhej.

"Kushdo (XXXTentacion) me të cilin ka luftuar nuk është në këtë sallë gjyqi," tha avokati Joseph Kimok gjatë fjalimit përmbyllës.

I dyshuari i katërt, Allen, dëshmoi kundër tre të tjerëve pasi ai u deklarua fajtor vitin e kaluar. Avokatët e të dyshuarve të tjerë kanë argumentuar se Allen gënjeu për përfshirjen e klientit të tyre në grabitje dhe vdekje.

Ata gjithashtu pohuan se hetuesit e prishën rastin dhe nuk morën parasysh të dyshuarit e tjerë.

Kryeprokurori Pascale Achille, megjithatë, tha se mungesa e provave të ADN-së ishte e parëndësishme, pasi të dhënat e telefonit celular tregojnë se tre të akuzuarit ishin së bashku pranë dyqanit të motoçikletave në kohën e vdekjes së reperit.

Zonja Achille tha se të dhënat Bluetooth tregojnë se të akuzuarit ishin në SUV-në e përdorur nga sulmuesit në të njëjtën kohë.

Prokurorët paraqitën video survejimi nga dyqani i motoçikletave si provë, si dhe videot e telefonave celularë që të akuzuarit dyshohet se i morën disa orë pas vrasjes, duke i treguar ata duke ndezur një grusht kartëmonedhash prej 100 dollarësh.

XXXTentacion ishte një artist rap në rritje me shitje platini, i cili u përball me disa polemika në karrierën e tij të shkurtër.

Jeta e tij personale u mundua nga akuzat për dhunë në familje. Ai përballej me 15 akuza për krime në kohën e vdekjes së tij, duke përfshirë baterinë e rëndë të një gruaje shtatzënë, baterinë shtëpiake nga mbytja dhe ngatërrimin e dëshmitarit.

Muzika e tij eksploronte tema të depresionit, vetmisë, braktisjes dhe vetëvrasjes.

Shumë nga këngët e tij u ngjitën në top listat në Mbretërinë e Bashkuar dhe SHBA menjëherë pas vdekjes së tij, dhe përkujtimi i tij u ndoq nga mijëra fansa.

EMISIONET