VIDEO/ 8-vjeçari goditet nga rrufeja kur po lahej ne plazh

VIDEO/ 8-vjeçari goditet nga rrufeja kur po lahej ne plazh

Pamjet e tmerrshme kanë kapur momentin kur një djalë i vogël u godit nga rrufeja teksa po shijonte një ditë familjare në plazh.

Djali që besohet të jetë tetë vjeç u godit nga rrufeja në Barrack Point në Shellharbour në bregun jugor të NSW në orën 17:30 të së enjtes.

Një video tregon djalin  në ujë me prindërit dhe vëllain e tij më të vogël. Pak çaste më vonë godet rrufeja dhe ai papritmas bie në det dhe zhduket në ujë.

Mësohet se familja kishte mbërritur në Australi vetëm një javë më parë.

Djali u dërgua me urgjencë në Spitalin e Fëmijëve në Westmead dhe është në gjendje kritike.

“Ishte thjesht si një tronditje nga askund dhe në atë kohë unë shikova nga hyrja dhe të gjithë nuk ishin në dijeni të asaj që kishte ndodhur”, tha një dëshmitar Simon Young për 9News.

"Një fëmijë i vogël sapo ra në tokë në ujë dhe familja dhe vëllezërit e motrat vrapuan në ndihmë për ta kapur sa më shpejt që të ishte e mundur."

Një dëshmitar tha se ata dëgjuan goditjen e rrufesë përpara se të ktheheshin për të parë djalin e plagosur duke u përqafuar nga prindërit e tij.

Mjeku i kujdesit intensiv, Terry Morrow tha se djali u tërhoq nga uji nga shpëtimtarët e sërfit.

 

EMISIONET