Trupat izraelite vrasin katër palestinezë në trazirat e Bregut Perëndimor

Trupat izraelite vrasin katër palestinezë në trazirat e Bregut

Trupat izraelite vranë tre palestinezë të enjten gjatë një përleshjeje me zjarr në një qytet të Bregut Perëndimor dhe një tjetër në një incident të veçantë, thanë zyrtarët palestinezë.

Të shtënat me armë erdhën gjatë një sërë sulmesh pothuajse ditore që ushtria ka kryer gjatë pjesës më të madhe të këtij viti në Bregun Perëndimor të pushtuar pas një serie sulmesh vdekjeprurëse ndaj izraelitëve.

Dhuna në rritje ka ndezur alarmin global.

Forcat izraelite thanë se asnjë trupë nuk u lëndua në shkëmbimin e zjarrit me militantët në qytetin e Jeninit, një bastion i fraksioneve të vijës së ashpër.

Ministria Palestineze e Shëndetësisë tha se tre persona u vranë "nga plumbat e pushtimit izraelit gjatë agresionit të tij në Jenin në agim".

Trupat hynë për të arrestuar njerëz "të dyshuar për përfshirje në aktivitete terroriste", tha ushtria izraelite.

"Ushtarët operuan ndërsa ishin në shënjestër me zjarr të drejtpërdrejtë dhe u përgjigjën me zjarr të drejtpërdrejtë," tha ushtria në një deklaratë.

Grupi militant i Xhihadit Islamik tha se luftëtarët e tij u angazhuan në "përleshje të ashpra" me forcat izraelite në qytetin verior të Bregut Perëndimor.

EMISIONET