Spitalet plot me të mbijetuar nga tërmeti/ Sirianët bëjnë thirrje për ndihmë, SHBA shmang Assad

Spitalet plot me të mbijetuar nga tërmeti/ Sirianët

Mjekët sirianë po bëjnë thirrje për ndihmë pasi spitalet në vend janë mbushur me qindra të mbijetuar nga tërmetet e së hënës.

Të paktën 1,293 njerëz janë vrarë dhe 3,411 janë plagosur në Siri në tërmetet e së hënës, thonë qeveria dhe punonjësit e shpëtimit.

Në zonat e kontrolluara nga qeveria, numri u rrit në 593 të vdekur dhe 1,411 të plagosur në provincat e Aleppo, Latakia, Hama dhe Tartus, tha ministria e shëndetësisë e Sirisë.

Në pjesët e kontrolluara nga rebelët në veriperëndim të vendit, të paktën 700 njerëz janë vrarë dhe më shumë se 2000 janë plagosur, sipas grupit të shpëtimit të Helmetave të Bardha.

Administrata e presidentit amerikan Joe Biden ka thënë se është "e angazhuar" për të ofruar ndihmë për sirianët, por ka përjashtuar mundësinë e kontaktimit me qeverinë në Damask, të cilën nuk e njeh si legjitime.

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të SHBA Ned Price u tha gazetarëve se Uashingtoni nuk do të angazhohet me qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Assad pas tërmeteve vdekjeprurëse që goditën Sirinë dhe Turqinë të hënën.

“Do të ishte mjaft ironike dhe kundërproduktive  që ne t’i drejtoheshim një qeverie që ka brutalizuar popullin e saj gjatë një duzinë vitesh tani. Në vend të kësaj, ne kemi partnerë humanitarë në terren që mund të ofrojnë llojin e ndihmës pas këtyre tërmeteve tragjike,” tha Price.

 

termeti ne siri

EMISIONET