"Rrëmbim të fëmijëve ukrainas dhe krime lufte", Kremlini mbron Putinin: Urdhër-arresti i Hagës, letër higjienike!

"Rrëmbim të fëmijëve ukrainas dhe krime lufte",

Pas urdhër-arrestit të lëshuar për presidentin rus Putin, nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila e akuzon për krime lufte të dyshuara të kryera në Ukrainë, vjen reagimi nga Moska.

Kjo e fundit duke reaguar dhe ndaj akuzave të Gjykatës Ndërkombëtare Penale për dëbimin e fëmijëve ukrainas nga Moska, i cila cilësuar një ‘letër higjenike’.

Kremlini e ka hedhur poshtë këtë çështje duke e vlerësuar këtë veprim “të papranueshëm” dhe pa asnjë vlerë ligjore. Nënkryetari i Këshillit të Sigurimit rus, Dmitri Medvedev postoi në rrjetet sociale një emoji letre higjienike që shoqëronte komentin: “Nuk ka nevojë të shpjegohet KU, duhet ky dokument”.

EMISIONET