Përmbysen varkat në Kaliforni, 8 të vdekur

Përmbysen varkat në Kaliforni, 8 të vdekur

Të paktën tetë persona kanë vdekur pasi dy varka u përmbysën në brigjet e Kalifornisë, thanë shërbimet e urgjencës.

Departamenti i Zjarrfikësve të San Diegos tha se një kërkim kishte filluar pasi varkat u futën në telashe në plazhin Black, San Diego.

Një telefonues i 911 tha për shërbimet e urgjencës se ajo kishte qenë në një varkë me tetë persona që arriti në breg, por një anije tjetër, me tetë deri në 10 persona, ishte përmbysur.

Mediat lokale kanë raportuar se varkat dyshohet se mbanin emigrantë.

Shërbimet e urgjencës nga disa agjenci gjetën dy varka të përmbysura me trupa të shpërndarë në një sipërfaqe prej 366 m. Një operacion kërkimi ishte ende duke u zhvilluar të dielën në mëngjes, tha San Diego Fire-Scue.

San Diego Union-Tribune tha se varkat dyshohej se po kontrabandonin njerëz dhe raportoi se përpjekjet e kërkimit ishin penguar nga mjegulla e dendur.

Ajo vjen ndërsa kryeministri i Mbretërisë së Bashkuar Rishi Sunak është në San Diego për samitin Aukus midis SHBA-së, Mbretërisë së Bashkuar dhe Australisë.

Ai ka njoftuar së fundmi një politikë që synon të ndalojë njerëzit që të vijnë në MB me varka të vogla përgjatë Kanalit Anglez.

Në vitin 2021, katër persona vdiqën dhe dy duzina u plagosën kur një varkë hyri në telashe në brigjet e San Diegos.

EMISIONET