Paralajmërimi i frikshëm i Medvedev për Perëndimin: E gjithë Ukraina do të digjet!

Paralajmërimi i frikshëm i Medvedev për Perëndimin: E

Ish-presidenti rus Dmitry Medvedev tha se furnizimi i Ukrainës me sisteme armësh gjithnjë e më të avancuara teknologjikisht vetëm do të provokojë më shumë bombardime hakmarrëse nga Rusia sipas doktrinës bërthamore ruse.

“E gjithë Ukraina që mbetet nën kontrollin e Kievit do të digjet”, sipas fjalëve që Medvedev përdori në një intervistë me shkrim me gazetaren Nadana Fridriksson.

Gazetari e pyeti Medvedevin (i cili, si nënkryetar i Këshillit të Sigurimit të Rusisë, është bërë një nga zyrtarët rusë për të shprehur pikëpamjet më agresive të luftës kundër Perëndimit që nga pushtimi rus në Ukrainë) nëse përdorimi i sistemeve të armëve me rreze të gjatë veprimi nga ukrainasit ka të ngjarë të çojë Rusinë drejt negociatave me Kievin.

"Rezultati do të jetë saktësisht i kundërt," iu përgjigj Medvedev komenteve që Fridriksson postoi në profilin e saj në shërbimin e mesazheve të çastit Telegram.

"Vetëm disa nga të çmendurit atje, dhe ka shumë prej tyre, si në Shtëpinë e Bardhë ashtu edhe në Capitol Hill, mund të pretendojnë diçka të tillë."

Pentagoni amerikan njoftoi të premten se një raketë e re që do të dyfishonte rrezen e gamës së bombardimeve të Ukrainës është përfshirë në një paketë ndihme ushtarake prej 2.175 miliardë dollarësh.

lufta ne ukraine dmitry medvedev

EMISIONET