Papa Françesku del me infeksion respirator, shtrohet për disa ditë në spital

Papa Françesku del me infeksion respirator, shtrohet për disa

Papa Françesku ka një infeksion respirator dhe do të duhet të kalojë “disa ditë” në spital në Romë, ka thënë Vatikani.

Papa ka pasur vështirësi në frymëmarrje ditët e fundit, por nuk ka Covid, shtohet deklarata.

Stafi i tij më i afërt, përfshirë sigurimin, pritej të qëndronte natën në spitalin Gemelli, tha më herët për BBC një person me njohuri të drejtpërdrejta.

Një burim më herët tha se kontrollet mjekësore do të vazhdojnë për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Më parë, zëdhënësi i Vatikanit Matteo Bruni tha se Papa u dërgua në spital për "disa kontrolle të planifikuara më parë".

Deklarata e përditësuar tha se infeksioni "do të kërkonte disa ditë terapi të përshtatshme mjekësore spitalore".

“Papa Françesku është prekur nga mesazhet e shumta të marra dhe shpreh mirënjohjen e tij për afërsinë dhe lutjen”, shtohet ajo.

Kjo është periudha më e ngarkuar e vitit për Papa Françeskun, 86 vjeç, me shumë ngjarje dhe shërbime të planifikuara përpara fundjavës së Pashkëve.

Një meshë e së dielës së Palmave është planifikuar këtë fundjavë dhe festimet e Javës së Shenjtë dhe të Pashkëve javën e ardhshme.

Ai është planifikuar gjithashtu të vizitojë Hungarinë në fund të prillit.

Të mërkurën në mëngjes, ai kryesoi audiencën e tij të përgjithshme javore në Sheshin e Shën Pjetrit. Ndonëse dukej se ishte në gjendje të mirë shpirtërore, ai u pa duke u grimosur ndërsa e ndihmuan të hipte në automjetin e tij, raporton agjencia e lajmeve AFP.

Papa ka vuajtur nga probleme lëvizëse të lidhura me gjurin e tij muajt e fundit, duke e detyruar atë të përdorë një karrige me rrota.

Ai gjithashtu iu nënshtrua një operacioni për të trajtuar një problem të zorrës së trashë në të njëjtin spital në Romë në vitin 2021. Në janar ai tha se gjendja ishte kthyer.

Pavarësisht sëmundjeve të tij, Papa ka mbetur aktiv dhe ka ndërmarrë udhëtime jashtë vendit këtë vit. Ai vizitoi Republikën Demokratike të Kongos dhe Sudanin e Jugut në shkurt.

Në janar, Papa udhëhoqi funeralin e paraardhësit të tij, Papa Benediktit XVI - i cili ishte Papa i parë që dha dorëheqjen vullnetarisht për shekuj. Ai tha se kjo ishte për shkak të shëndetit të keq.

Papa Françesku ka treguar më parë se ai gjithashtu mund të dëshirojë të ndjekë hapat e Benediktit në rast se shëndeti i tij përkeqësohet.

EMISIONET