PAMJET E PRANGOSJES/ I buzëqeshur dhe i qetë, arrestohet i mituri që sulmoi peshkopin në Sidnej, dyshohet se…

PAMJET E PRANGOSJES/  I buzëqeshur dhe i qetë, arrestohet i mituri

Autoritetet australiane e ka shpallur akt terrorist sulmin e djeshëm me thikë në Sidnej, ku një peshkop dhe një prift u plagosën gjatë predikimit në një shërbese në kishë të hënën.

Policia ka arrestuar një të mitur, rreth 15 vjeç, i cili dyshohet se ka e ka kryer sulmin për arsye fetare.

Nga foto e publikuara në rrjet, duket se i riu është i buzëqeshur pas sulmit, ndërkohë që nga të pranishmit raportohet se bërtiti në arabisht ndërsa goditi me thikë peshkopin.

“Ai vazhdoi të thoshte Allah Akbar, Allah Akber”, tha i pranishmi.

 

EMISIONET