Sulmoi me thikë një kishë në Sideni, peshkopi fal sulmuesin: Gjendja ime shëndetësore e mirë

Sulmoi me thikë një kishë në Sideni, peshkopi fal sulmuesin:

Një peshkop i cili u godit me thikë në një kishë të Sidneit të hënën ka thënë se ai “po shërohet shpejt” dhe e fal sulmuesin e tij.

Në një mesazh audio, peshkopi Mar Mari Emmanuel gjithashtu bëri thirrje që komuniteti të qëndrojë i qetë. Policia thotë se sulmi, i cili u transmetua drejtpërdrejt dhe plagosi katër persona, ishte një akt terrorist me motive fetare. Ajo shkaktoi një trazirë jashtë Kishës The Good Shepherd, ku ishin mbledhur mbështetësit e zemëruar të peshkopit.

Një djalë 16-vjeçar, i cili gjithashtu mbeti i plagosur, është arrestuar për ngjarjen, por nuk është akuzuar për asnjë vepër penale. Në fillim të kësaj jave, shefi i Organizatës Australiane të Inteligjencës së Sigurisë, Mike Burgess tha se autoritetet po hetonin videot që dyshohet se kapnin të dyshuarin duke bërtitur në arabisht dhe duke iu referuar “Profetit”.

Në klipin katërminutësh të Peshkopit Emmanuel, të publikuar nga kisha në rrjetet sociale të enjten, ai thotë se fal “këdo që e ka bërë këtë veprim”.

“Dhe unë do të lutem gjithmonë për ju. Dhe kushdo që ju dërgoi për ta bërë këtë, unë i fal edhe ata në emrin e fuqishëm të Jezusit,” tha ai.

Ai shtoi se gjendja e tij është përmirësuar dhe nuk ka nevojë që askush të shqetësohej. Policia e Uellsit të Ri Jugor ka thënë më parë se kleriku është me fat që është gjallë pas goditjes me thikë, e cila ndodhi ndërsa ai po mbante meshën në Kishën Ortodokse Asiriane. Policia ka premtuar se personat e përfshirë do të gjurmohen dhe do të akuzohen. Ata bënë arrestimin e tyre të parë, një 19-vjeçar, mbrëmjen e së mërkurës.

Peshkopi Emmanuel përdori gjithashtu mesazhin e tij publik për t’i nxitur mbështetësit e tij të bashkëpunonin me policinë.

“Kam nevojë që ju të veproni si Krishti. Zoti Jezus nuk na mësoi kurrë të luftojmë. Zoti Jezus kurrë nuk na mësoi të hakmerremi.”

EMISIONET