Numri i të vdekurve palestinezë në Gaza tejkalon 34,000

Numri i të vdekurve palestinezë në Gaza tejkalon 34,000

Ministria e Shëndetësisë në Rripin e Gazës njoftoi se numri i të vdekurve nga sulmet e vazhdueshme izraelite ka kaluar 34,000.

Ministria tha në një deklaratë se ushtria izraelite vrau 42 palestinezë dhe plagosi 63 të tjerë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin total të të vdekurve në 34,012 dhe të plagosurve në 76,833 që nga shpërthimi i konfliktit Izrael-Hamas.

Ai vuri në dukje se disa viktima mbeten nën rrënoja mes bombardimeve të rënda dhe mungesës së ekuipazheve të shpëtimit.

Ushtria izraelite tha se forcat e saj shkatërruan më shumë se 100 infrastruktura gjatë javës së kaluar dhe eliminuan më shumë se 40 “terroristë” në betejat ballë për ballë dhe nëpërmjet sulmeve ajrore.

Zëdhënësi i ushtrisë izraelite Avichay Adraee tha në platformën e mediave sociale X se në mesin e infrastrukturave të shkatërruara ishin disa objektiva ushtarake, duke përfshirë një vend të përdorur për prodhimin e predhave të raketave që i përkasin Hamasit dhe një vend që përdoret për prodhimin e predhave me rreze të gjatë veprimi të lidhur me Xhihadin Islamik Palestinez.

Izraeli nisi një ofensivë në shkallë të gjerë kundër Hamasit në Rripin e Gazës për t’u hakmarrë kundër një sulmi të Hamasit përmes kufirit jugor izraelit më 7 tetor 2023, gjatë së cilës u vranë rreth 1200 njerëz dhe më shumë se 200 u morën peng.

EMISIONET