Macron viziton Kaledoninë e Re pas disa javësh trazirash

Macron viziton Kaledoninë e Re pas disa javësh trazirash

Presidenti francez Emmanuel Macron mbërriti të enjten në Noumea, kryeqyteti i territorit francez të Paqësorit, Kaledonia e Re, pas më shumë se një jave trazirash.

“Dëshira ime është të jem përkrah njerëzve dhe të shoh një kthim në paqe, qetësi dhe siguri sa më shpejt të jetë e mundur”, tha Macron ndërsa mbërriti në arkipelagun e Paqësorit, i cili shtrihet 1,500 kilometra në lindje të Australisë.

Vizita pritet të zgjasë një ditë.

Lideri francez ka planifikuar të takohet me drejtuesit politikë vendas dhe personelin e sigurisë, me qëllim zgjidhjen e krizës aktuale.

Franca ka vendosur 2700 oficerë policie dhe disa njësi ushtarake në Kaledoninë e Re në vazhdën e trazirave që filluan më 14 maj.

Gjashtë persona janë vrarë dhe mbi 200 të tjerë janë arrestuar në gjendje të jashtëzakonshme.

Situata është përmirësuar ditët e fundit, por banorët kanë shprehur shqetësimin se vizita e Macron mund të nxiste një rikthim të dhunës.

Protestat u shfaqën si përgjigje ndaj reformave të propozuara zgjedhore, të cilat do t’u jepnin shtetasve francezë të drejtën për të votuar në zgjedhjet krahinore pas dhjetë vjet qëndrimi në territor.

Popullsia indigjene Kanak e Kaledonisë së Re, e cila ka bërë një fushatë të gjatë për pavarësi, akuzoi Parisin se po ecën përpara me reformën e diskutueshme pa marrë parasysh kundërshtimin e fortë midis shumicës së banorëve të territorit.

Arkipelagu fitoi një autonomi të gjerë përmes Marrëveshjes Nouméa të vitit 1998.

Parisi aktualisht po përpiqet të përfundojë një marrëveshje të re me liderët politikë në territorin, i cili ndodhet strategjikisht në Oqeanin Paqësor jugor.

EMISIONET