Kirgistani do të ndalojë pranimin e kartave ruse të pagesave

Kirgistani do të ndalojë pranimin e kartave ruse të pagesave

Kirgistani do të ndalojë pranimin e kartave ruse të pagesave Mir, për shkak të shqetësimeve se mund të ekspozojë sektorin financiar të vendit ndaj sanksioneve perëndimore, tha të martën operatori kombëtar i pagesave.

Shtetet e Bashkuara në shkurt sanksionuan organizatën që qëndron pas Mir – sistemi i pagesave të brendshme të Rusisë me karta – dhe po ushtron presion mbi vendet e treta lidhur me lidhjet e tyre financiare me Moskën. Qendra e Përpunimit Ndërbankar të Kirgistanit tha të martën se do të “ndalojë shërbimin e kartave bankare “Mir” nga 5 prilli” në mënyrë që “të minimizojë rrezikun e sanksioneve dytësore”. Ai përmendi vendimin e Thesarit të SHBA për të sanksionuar Sistemin Kombëtar të Pagesave të Kartës së Rusisë, operatorin Mir, në shkurt.

Bankat në vendin e Azisë Qendrore kishin ndaluar kryesisht përdorimin e kartave Mir në vitin 2022, por vendimi tregon efektin e përshkallëzimit të presionit perëndimor që po ushtrohet mbi aleatët e Rusisë. Disa zyrtarë perëndimorë kanë shprehur shqetësime se Kirgistani, një aleat rus i cili është pjesë e një aleance sigurie dhe unionit doganor të udhëhequr nga Moska, është kthyer në një derë të pasme për mallrat për të hyrë në Rusi. Tregtia midis disa vendeve perëndimore dhe si Kirgistani dhe Armenia është rritur që nga viti 2022 kur Perëndimi vendosi sanksione ndaj Rusisë për ofensivën e saj në Ukrainë.

Shtetet e Bashkuara kanë paralajmëruar aleatët dhe partnerët e Moskës se ata do të jenë në shënjestër nëse Uashingtoni dyshon se ata po ndihmojnë Rusinë të shmangë sanksionet.

Bankat armene ndaluan përpunimin e pagesave përmes kartave Mir gjatë fundjavës, duke përmendur gjithashtu rrezikun e sanksioneve dytësore.

EMISIONET