Imazhet e të burgosurit të dobësuar iranian shkaktojnë zemërim

Imazhet e të burgosurit të dobësuar iranian shkaktojnë

Imazhet në media sociale që supozohet të jenë të një mjeku iranian të burgosur, i cili hyri në grevë urie në mbështetje të demonstratave kundër mbajtjes së detyrueshme të hixhabit, kanë shkaktuar zemërim dhe paralajmërime se ai rrezikon vdekjen.

Farhad Meysami, 53 vjeç, i cili ka qenë në burg që nga viti 2018 për mbështetjen e grave aktiviste që protestonin kundër politikës së shamisë, filloi grevën e tij të urisë më 7 tetor për të protestuar ndaj vrasjeve të fundit nga qeveria të demonstruesve, tha avokati i tij.

Por drejtësia iraniane mohoi pretendimin për grevë urie dhe tha se fotot që janë bërë virale në mediat sociale janë nga katër vjet më parë kur Meysami bëri grevë urie.

Si dëshmi, agjencia gjysmë-zyrtare e lajmeve e drejtuar nga studentët Klubi i Gazetarëve të Rinj postoi atë që tha se ishte fotografia e fundit e Meysami, në të cilën ai nuk duket i dobësuar dhe shihet i ulur në dyshemenë e qelisë së tij të burgut me një qese me diçka që duket si patate të skuqura. pas tij.

Reuters nuk ishte në gjendje të konfirmonte se kur u fotografuan.

EMISIONET